Európai Unió;Brüsszel;Benjamin Netanjahu;Jeruzsálem;

- Magyarország is beállt a brüsszeli sorba

Egységes álláspontot képviseltek az uniós tagországok külügyminiszterei Brüsszelben Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel szemben Jeruzsálem státusának kérdésében. Putyin muszlim vezetőkkel egyeztetett.

Ha Netanjahu miniszterelnök úr azt várja, hogy az Egyesült Államok mellett mások is elismerik Jeruzsálemet Izrael egy és oszthatatlan fővárosának, akkor máshol kell keresgélnie, mert az Európai Unió egyetlen tagállama sem fogja ezt megtenni — mondta Federica Mogherini az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelben, miután a 28 tagország külügyi vezetői két és fél órás eszmecserét folytattak az izraeli kormányfővel. A résztvevők által őszintének és nyíltnak nevezett találkozón elsősorban a palesztin-izraeli rendezés esélyeiről, és ezen belül is Donald Trump amerikai elnöknek a Jeruzsálem státuszát érintő, világszerte vitatott döntéséről volt szó. A tanácskozást követő sajtótájékoztatóján Mogherini többször kiemelte, hogy a tagállamok példás egységet mutatva álltak ki az izraeli-palesztin konfliktus két államon alapuló rendezését sürgető európai uniós álláspont mellett, amelynek az is része, hogy Jeruzsálem sorsát a felek tárgyalásos úton, közösen rendezik.

Lényegében a közös uniós álláspont mellett tette le a garast Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is, aki az ülés után magyar újságíróknak azt mondta: a vitában elhangzott érvek senkit nem leptek meg, minden hozzászóló a nyilvánosság előtt ismertetett álláspontját hangsúlyozta. Felszólalásában a magyar tárcavezető ugyanakkor sürgette, hogy minél előbb hívják össze az EU-Izrael Társulási Tanács ülését, amelyre — mindenekelőtt a megszállt területeken tanúsított izraeli magatartás miatt — 2012 óta nem került sor.

Nem költözik a magyar nagykövetség 
Orbán Viktor magyar miniszterelnök tegnap az országgyűlés folyosóján újságírói kérdésekre válaszolva cáfolta azt a korábbi izraeli lapértesülést, miszerint az amerikai döntés után a magyar nagykövetség is a vitatott státusú Jeruzsálembe költözne. A Hír Tv-nek nyilatkozva leszögezte, nem tárgyalt erről Donald Trumppal sem.

Benjamin Netanjahu azt kérte EU-s tárgyalópartnereitől, hogy vegyék figyelembe a realitásokat, és az Egyesült Államok elnökéhez hasonlóan, ismerjék el Jeruzsálemet Izrael fővárosának. “A béke alapja a realitások belátása” — mondta az érkezésekor tett sajtónyilatkozatában. Az uniós országok külügyi vezetői szerint viszont az amerikai döntés éppenséggel az erőszak fellángolásához és a muszlim radikális erők térnyeréséhez vezethet a Közel-Keleten. Lapunk által megkérdezett tanácsi források szerint a vitában a tagállamok képviselői kemény kérdéseket szegeztek az izraeli kormányfőnek, aki a tárgyalópartnereihez hasonló határozottsággal válaszolt. Az ülés légköre mindazonáltal jó hangulatú volt — állították.

Az Európai Unió nem készül újabb békekezdeményezést tenni a közel-keleti rendezés érdekében, de kész együttműködni az érintett országokkal és a regionális partnerekkel a tárgyalások felújítása érdekében — mondta Federica Mogherini, világossá téve, hogy az Egyesült Államok részvétele nélkül lehetetlen nekigyürkőzni a feladatnak.

Ugyancsak tegnap diplomáciai egyeztetések sora zajlott a kérdésben Egyiptomban is. Vlagyimir Putyin orosz elnök, egy előre be nem jelentett szíriai villámlátogatás után Kairóban Abdel-Fattah esz-Sziszi egyiptomi államfővel, majd Ankarában Recep Tayyip Erdogan török államfővel tárgyalt. Az egyiptomi fővárosban kezdte nemzetközi körútját Mahmúd Abbász palesztin elnök is, aki a napokban több közel-keleti országba is ellátogat. A palesztin vezető az arab és a muszlim országok egységes álláspontját sürgeti a Donald Trump amerikai elnök bejelentése nyomán kialakult helyzetre. Abbasz Kairóból Ankarába utazik. Az orosz és palesztin elnök vizitje után tegnap este Kairóban sürgősségi ülést tartott az Arab Liga is, amelynek külügyminiszterei már vasárnap este találkoztak. A muszlim országokban és a palesztin területeken továbbra is utcai tiltakozások sora zajlik, a forrósodó hangulatra pedig egyelőre nincs megoldás.

Recep Tayyip Erdogan török elnök Trump szerdai bejelentése óta (az amerikai elnök ekkor ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosának és közölte, hogy ide költöztetik át az amerikai nagykövetséget is) heves kirohanások sorát intézte az Egyesült Államok és Izrael ellen. Miután vasárnap este terrorállamnak nevezte Izraelt és azt mondta, Törökország nem bízza Jeruzsálemet egy "gyerekgyilkos ország kegyelmére" hétfőn már azt javasolta az iszlám országoknak, hogy léptessenek életbe szankciókat az Egyesült Államokkal szemben és zárják be washingtoni nagykövetségeiket. Az iszlám Konferencia Szervezete, amelynek most Törökország a soros elnöke szerdán ül össze a kérdésben.

A Kairóban és Ankarában is egyeztető Vlagyimir Putyin rendkívül rövid nyilatkozatot tett Jeruzsálem státusa kapcsán. Az orosz elnök csupán felszólította a palesztin és az izraeli vezetést, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.

Kivonulnak az oroszok Szíriából
Kivonja csapatai nagy részét Szíriából Oroszország – jelentette be Vlagyimir Putyin a szíriai hmejmími légi bázison hétfői villámlátogatása során. A részleges csapatkivonás után is tovább működik majd az orosz békéltetőközpont, valamint az állandó hmejmími orosz légi bázis és a tartuszi haditengerészeti támaszpont. Oroszország 2015. szeptember 30-án avatkozott be a szíriai polgárháborúba az Aszad-rezsim oldalán és segítette győzelemre a damaszkuszi rezsimet. 2016 márciusában már egy részleges csapatkivonást elrendelt Moszkva.

A zöldségek, gyümölcsök mellett már orvosságot is lehet vásárolni az utcai árusoktól a politikai-gazdasági krízissel küzdő latin-amerikai országban. Az üzlet szakértők szerint igen veszélyes.