Az SPD szombaton zárult kongresszusán a küldöttek megbízták a párt vezetését avval, folytasson „eredményes” tárgyalásokat. Bár az SPD vezetése folyamatosan azt hangoztatja: ez még nem jelent automatizmust, vagyis azt, hogy létre is jön az együttműködés Angela Merkelékkel, nyilvánvaló, hogy Schulzék meg akarnak állapodni. A megbeszélések gyors lezárására azért nincs mód, mert ez a párt még nagyobb megosztottságához vezetne, s a balszárny ellene indított támadásnak venné. Martin Schulz azért akar időt nyerni, hogy mindenkit meggyőzzön arról, az uniópártokkal való együttműködés még a legkisebb rossz a jelenlegi helyzetben.
Türelem koalíciót terem. Ez a mondat egyre többször hangozhat el Németországban. Ugyan a CDU/CSU azt remélte, hogy egyik pillanatról a másikra megváltozik a dolgok menete, s hamar dűlőre jutnak a szociáldemokratákkal, az uniópártok kezdik felfogni: az SPD egzisztenciájáról van szó. Ha elkapkodják a koalíciókötést, az az SPD szétszakadásához vezethet. Ezért már vajmi kevés esély van arra, hogy húsvétig létrejöjjön az új német kormány, sőt a berlini sajtó már a májusi dátumot emlegeti. Ez azért nem tragédia, mert ne feledjük: jelenleg is nagykoalíció irányítja Németországot.
Az SPD valóságos álompartner az uniópártok számára. Angela Merkel, illetve Horst Seehofer, a CSU elnöke, valamint Markus Söder megbízott bajor miniszterelnök is sokkal szívesebben szövetkezik az SPD-vel, mint a Jamaica-koalíciót felrúgó, kiszámíthatatlan liberálisokkal. Az uniópártoknál csak egyvalaki akadt, aki a nagykoalíció helyett a kisebbségi kormányt részesítené előnyben: Jens Spahn, a CDU konzervatív nézeteiről ismert elnökségi tagja. „Ha nem megy az SPD-vel, akkor egyedül vágunk neki” – jelentette ki a Bild am Sonntagban. Más kérdés, hogy a kancellár mindenképpen nagykoalícióban gondolkodik, Spahn pedig aligha befolyásolja véleményét, hiszen közismert a két politikus feszült viszonya.
Buktatók azonban még bőven akadnak. Az SPD-ben sokan komoly feltételeket szabnának meg a megállapodásra, köztük a polgári biztosítás bevezetését, ami a magán egészségügyi biztosítás felszámolását jelentené. A kereszténydemokraták azonban elutasítják ezt arra hivatkozva, hogy az SPD elképzelései túl sokba kerülnének.
Mindenesetre az SPD-nél már akadnak, akik nem is a kormányalakítási tárgyalásokra, hanem következő kormányzati pozíciójukra koncentrálnának. A Spiegel úgy értesült, hogy Sigmar Gabriel volt pártelnök azon morfondírozik: felcserélje-e a jelenlegi, amúgy igen kényelmes külügyi tárcát a pénzügyire. Ezt azonban ő cáfolta, „fake news-nak”, álhírnek minősítve. Gabriel amúgy feltűnően visszafogott volt az SPD kongresszusán.
A szombaton zárult kongresszust újabb követi majd, várhatóan január közepén. A küldötteknek ekkor kell megszavazniuk azt, hogy a koalíciós egyeztetések után zöld utat adnak-e a konkrét koalíciós tárgyalásoknak. Az idő rövidsége miatt azt a kongresszust is a berlini Messehalle City Cube-ban rendezik meg, amit addig nem is rendeznek át.