Gördeszkapályának és flódninak is nevezték a Néprajzi Múzeum új épületét, amikor 2016-ban kiderült, hogy a Duna Arénát is jegyző Napur Architect Kft. nyerte a nemzetközi meghívásos tervpályázatot olyan építészeket megelőzve, mint például Zaha Hadid. Az 1,79 milliárd forintért elkészült terveket idén decemberben kezdik megvalósítani, mondta el Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa pénteken a Néprajzi Múzeum régi, Kossuth téri épületében tartott sajtótájékoztatón.
A Parlamenttel szembeni épület eredetileg igazságügyi palotának épült - nemsokára a Kúria és a Legfőbb Ügyészség fog ideköltözni -, de ahogy Baán elmondta: múzeumnak sosem volt alkalmas.
AZ EDDIGI HELY A Parlamenttel szembeni épület eredetileg igazságügyi palotának épült, de múzeumnak sosem volt alkalmas
A 145 éves, 250 ezer darabos gyűjteménnyel rendelkező Néprajzi Múzeumnak egyébként még sosem volt olyan épülete, amely kimondottan múzeumnak épült.
ELEGANCIA - Az eddigi épület reprezentatív terekkel rendelkezett
Ezen most változtatnak, és Baán szerint a Néprajzi Múzeum “hazatér” a Városligetbe, mivel az 1896-os millenniumi falu épületeiben lehetett először látni a múzeum gyűjteményét. 1973-ban költözött be a Hauszmann Alajos tervei alapján épült épületbe, és az intézmény igazgatója, Kemecsi Lajos elmondta, a múzeum hetedjére költözik majd, ha készen lesz az új épület 2019-ben. A kiállítóterek szakaszosan nyílnak majd meg, végleg 2021 májusára lesz minden berendezve.
A beruházás költségeit 30 milliárd forintra tervezik, mondta el lapunknak Lévay Zoltán, a Szépművészeti Múzeum sajtófőnöke. (Júniusban a tervezett költség 22 milliárd volt). Az 1956-os emlékművet is integráló épület az Ötvenhatosok terén épül fel, a parkoló helyén. (Eredetileg ide két kockaépület, a Fotómúzeum és a Magyar Építészeti Múzeum épült volna, de ezek kikerültek a Liget Projekt terveiből. Utóbbira az MMA kapta meg a volt BM Kórház épületét.) A tervezett épület 34 ezer négyzetméteres lesz, 4500 négyzetméteres állandó, és 2500 négyzetméteres időszaki kiállítási térrel, és lesz benne könyvtár, konferenciaterem, látványraktár, gyerekmúzeum. A műtárgyraktárak nem itt lesznek majd, hanem a Szabolcs utcai, 350 ezer műtárgynak helyt adó Országos Múzeumi Raktározási és Restaurálási Központban, ami 2018 elejére elkészül.
Ferencz Marcel, a NAPUR építésze, az MMA tagja a sajtótájékoztatón elmondta, ők nem egyszerűen egy épületet terveztek, hanem egy turistacsalogató köztéri műalkotást, amivel “kaput” is akartak adni a Városligetnek. Mivel a liget “zöld súlypontot” jelent Budapesten, az ívelt épület két oldalára parkot terveztek, amely egy panorámasétányon körül is járható. Hozzátette, a múzeum segítségével kiválasztottak a gyűjteményből 80-90 magyar és külföldi műkincset, amelyeknek fő markereit felvitték az épület homlokzatára, amelynek üzenete, hogy “a magyar egy befogadó nemzet”. Maga az épület szerkezete az építész szerint arra is utal, hogy a néprajz a kőkortól rétegekben épül, “sokszor visszatér önmagába, ezek a kultúrrétegek pedig mint lenyomatok emelkednek ki a földből.” Az épületen belül lesz egy kb. 300 méteres folyosó is, ahonnan be lehet látni a ház gyomrában lévő kiállítóterekbe anélkül, hogy belépnénk a múzeumba.
A Liget Projekt koncepciója az évek során folyamatosan változott, a tervezett épületek száma csökkent, költsége ugrásszerűen nőtt: az akkor még múzeumi negyednek nevezett terv koncepcióját 2012-ben jelentették be, 60 milliárdos költségvetéssel. 2015-ben már 200, idén 250 milliárdra becsülték a beruházás értékét. 2015-ben az volt a terv, hogy 2019-re építik be a Ligetet, 2018-ban kész lesz a Magyar Zene Háza és az Új Nemzeti Galéria is. Egyelőre a régi épületeket bontották le. A kezdeti tervek szerint sok fát ki kellett volna vágni, ami hatalmas tiltakozást váltott ki (Ligetvédők egy csoportja a mai napig a Városligetben táborozik). A múzeumi negyed kifejezés így lassan kikopott, és a zöldítés került előtérbe.
Idén tavasszal átadták az Állatkerti körúton a Feszl Frigyes eredeti tervei alapján készült új pavilonokat.
Októberben megkezdődött a tájépítészeti megújítás első üteme: megújul a Szépművészeti Múzeum környezete és a Vakok Kertje, kialakítanak új sportpályákat és kutyás élményparkot.
Letették októberben a Fővárosi Állat- és Növénykertet bővítő Pannon Park alapkövét és megkezdődött az Olof Palme Ház (később Millennium Ház) rekonstrukciója.
Decemberben elindul az Új Néprajzi Múzeum kivitelezése, a Közbeszerzési Értesítő szerint a Városliget Zrt. már kiírta a felhívást a Néprajzi Múzeum munkagödör térelhatárolás kivitelezésére. Az épület 2019-re kész.
A Szabolcs utcai Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a magasépítési fázisban tart, 2018 elejére kész lesz.
Jövő év elejére befejeződik a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciója, a Komáromi Csillagerőd 2018-ban átadásra kerül.
A Magyar Zene Háza (a Hungexpo irodaházainak helyén), az Új Nemzeti Galéria (a Petőfi Csarnok helyén) és a Magyar Innováció Háza (a Közlekedési Múzeum megújuló épületében) építési munkálatai jövőre indulhatnak. A régi épületek bontási munkálatai befejeződtek.
A Városligeti Színházat a Dózsa György úti parkoló helyén építik meg.