Több fővárosi, illetve vidéki CBA üzlet homlokzatára is már felkerült a kék-sárga Lidl embléma. A Portfolio szellőztette meg először, hogy Baldauf László, a CBA alapítója tavalyi nyugdíjba vonulása óta a magyar élelmiszerkiskereskedelmi-lánc örökös elnöke eladja a tulajdonában lévő CBA üzleteket. A legzsírosabb falat a Blaha Lujza téri egykori Éjjel-Nappali ABC, amelynek a rendszerváltás előtt Baldauf volt az üzletvezetője. Ugyancsak fontos szem az élelmiszerláncban a Ferenciek terén található üzlet.
A tiszteletbeli elnök ugyan a Független Hírügynökségnek cáfolta, hogy egyetlen boltot is eladna, ám tárgyalást nem cáfolva hozzátette, ha megállapodás lesz, azt közleményben tudatják. Az viszont tény, hogy a Váci út 201. szám alatti CBA-bolt helyén november közepétől már Lidl-üzlet található. Egyik forrásunk pedig azt közölte lapunkkal, hogy az Arany János utcai CBA üzletben egy hete már nyíltan hangoztatták, hogy hamarosan tulajdonost válthatnak. Azt is sejtették, hogy a Lidl-hez kerülhetnek. Az egyik nagy közösségi oldalon már az ürömi CBA üzletről is tudni vélik, hogy a német lánc vásárolja meg. Az egyelőre rejtély, ki szivárogtatott információkat az üzleti tárgyalásokról.
Egy neve elhallgatását kérő ágazati szereplő szerint Baldauf László akár a piaci érték fölött is értékesítheti CBA üzleteit, hiszen a plázastop miatt korlátozott mozgásterű multik, ha piaci részesedésüket érdemben bővíteni akarják, a versenytársak boltjainak felvásárlásával tudják ezt viszonylag egyszerűen megoldani. Forrásunk úgy vélte, a többi magyar tulajdonú élelmiszerkiskereskedelmi-lánc nem elég tőkeerős ahhoz, hogy beleszólhasson egy esetleges Baldauf László - Lidl adásvételi tárgyalásba.
Ha valóban létrejön az üzlet, az évi 4 ezer milliárd forintos hazai élelmiszer-kiskereskedelmi piacot egyáltalán nem mozgatja meg, az erőviszonyokat sem módosítja jelentős mértékben az évi 15-20 milliárdos forgalmú, Baldauf-féle CBA-üzletek eladása.
Annál jelentősebb lehet a tranzakció "mellékhatása", miután a CBA tulajdonosi körét a Fidesz-közeli vállalkozók közé sorolja a politikai és szakmai közvélemény. Igaz, folyosói pletykák szerint ez a kötődés már korábban meglazult és egyes ágazati szereplők szerint ebben egyebek mellett az is szerepet játszhatott, hogy Mészáros Lőrinc, aki mögött sokan Orbán Viktort sejtik, az állami földek, a vágóhíd, élelmiszerfeldolgozó üzem mellé az élelmiszer-kiskereskedelembe is szeretné bevásárolni magát. Erre már tett is sikertelen kísérletet. Legalább ilyen fontos szempont, hogy a kormányfő kijelentette, hogy az élelmiszer-kereskedelemben is magyar tulajdoni többséget akar látni és több multiellenes jogszabályt is elfogadtatott a parlament kormánypárti többségével. Igaz, ezek többsége éppen a magyar tulajdonú kisboltokat sújtották. Ha valóban létrejön a jelenleg még tagadott Baldauf-Lidl üzlet, még távolabbra kerül az Orbán Viktor megálmodta tulajdoni arány megvalósulása.