Tizenegy NATO-tagország levélben kérte Magyarországtól, hogy ne akadályozza a szervezet és Ukrajna magas szintű találkozóinak a megtartását — közölte újságírókkal egy névtelenséghez ragaszkodó diplomata Brüsszelben az észak-atlanti szövetség külügyminisztereinek ma kezdődő kétnapos ülése előtt. A tárcavezetők a tanácskozás margóján találkoztak volna kijevi kollégájukkal, ám a magyar diplomácia nem adta jóváhagyását az ülés összehívásához az ukrán oktatási törvény diszkriminatív előírásai miatt. A németek, franciák, hollandok, kanadaiak és más nyugati országok által írott levélben a szövetségesek leszögezik: a kétoldalú vitát nem ajánlatos a NATO ügyévé tenni, a szövetség és Ukrajna kapcsolatainak miniszteri szinten is vissza kell térniük a normális kerékvágásba. Mások mellett az Egyesült Államok és a visegrádi országok sem csatlakoztak az aláírókhoz.
Mint megírtuk, a magyar diplomácia nem gördít akadályt a felek nagyköveti szintű tárgyalásai elé, a magasabb szintű párbeszédet azonban mindaddig ellenzi, amíg az ukrán partnerek nem módosítják az oktatási törvényt. A NATO-Ukrajna Bizottság következő nagyköveti ülésére még az idén sor kerül, és azt Magyarország is támogatja, mivel úgy ítéli meg, hogy az együttműködést fenn kell tartani.
Szerdán a grúz tárcavezetővel találkozik a 29 külügyminiszter a NATO-Grúzia Bizottság keretében, ám a Brüsszelben kiválónak mondott együttműködésnél egyelőre nem kínálnak többet Tbiliszinek. A szövetség külügyminiszteri ülésén a “nyitott kapuk politikája” napirendi pont tárgyalása során szóba kerül Bosznia-Hercegovina és Macedónia közeledése is az észak-atlanti szervezethez, amit Magyarország teljes mellszélességgel támogat. Döntés azonban csak a jövő júliusi brüsszeli NATO-csúcson fog születni a további lépésekről.
Kétnapos ülésükön a tagállamok várhatóan megerősítik, hogy széleskörű gyakorlati együttműködésre törekednek a védelmi uniója létrehozásán munkálkodó Európai Unióval, és a szövetség kész nagyobb szerepet vállalni az Iszlám Állam elleni globális koalícióban. Észak-Korea is téma lesz, itt az okoz fejtörést a szövetség tagjainak, hogyan válaszoljanak az egyik tagállamukat érő esetleges támadásra.