szexuális zaklatás;James Levine;

- Zaklatás - Újabb bálvány dőlt le

Kiskorú fiúk szexuális zaklatásával vádolják a világ egyik legnevesebb karmesterét, a 74 esztendős James Levine-t, ezért a New York-i Metropolitan Opera megszüntette együttműködését a dirigenssel. Levine neve összeforrt a világ egyik legrangosabb operaházával: 1976-tól 2016-ig volt a Metropolitan főzeneigazgatója, mintegy 2500 előadást vezényelt. A Parkinson-kórban szenvedő, több komoly műtéten túlesett karmester egészségügyi okokból többször is szünetet tartott már, ám az utóbbi időben állapota megengedte, hogy ismét többet vezényeljen. Ő dirigálta volna a ház szilveszteri Tosca-előadását.

Szombaton az első, nevét vállaló áldozat, Ashok Pai elmondta: Levine négyéves kora óta ismerte a dirigensnek készülő fiút, akihez annak 16 esztendős korában, 1986-ban közeledett először szexuálisan, majd aztán évekig zaklatta a Ravinia Fesztiválon, amelynek zeneigazgatója volt, kihasználva, hogy Pai mestereként és példaképeként tekintett rá. A Met a hír hallatán közleményt adott ki arról, hogy vizsgálják az ügyet, a Bostoni Szimfonikusok – amelynek Levine szintén főzeneigazgatója volt – pedig azt közölte: az évek során hozzájuk nem érkezett panasz ilyen ügyekről. Pai 2016-ban tett bejelentést a rendőrségen. Peter Gelb, a Met igazgatója a New York Times-nak elmondta: két esetben jutottak el hozzájuk eddig ilyesfajta vádak – először 1979-ben –, Levine azonban tagadott, a rendőrség pedig nem kereste többé az intézményt.

Csakhogy néhány órán belül több áldozat is jelentkezett, így a Met kénytelen volt lépni. A zaklatások egészen 1968-ig nyúlnak vissza. A ma 66 éves Chris Brown, a St. Paul Kamarazenekar egykori nagybőgőse az akkor 25 éves Levine bizarr szexuális játékairól számol be: több fiatal muzsikust is fogdosott, arra kényszerített, hogy maszturbáljon vele, illetve ő maga is kielégítette az irányítása alá tartozó zenészeket. James Lestock csellistát 17 esztendős korától zaklatta. Akad áldozat, aki nem vállalja nevét, de történetével hozzájárul a vizsgálathoz. A legmegdöbbentőbb, hogy a közlemény alatti kommentfolyamban muzsikusok tucatjai írják, hogy Levine abúzusai nyílt titoknak számítottak.

A Duna Kör és a Védegylet egykori aktivistájának festményei most a Különutak és kivonulás című kiállításon láthatók.