Trump;Michael Flynn;hamis tanúvallomás;

FOTÓ: AFP/SAUL LOEB

- Vádat emeltek Trump volt tanácsadója ellen

Bíróság elé kell állnia Michael Flynn-nek, az amerikai elnök volt nemzetbiztonsági munkatársának, mert hamis tanúvallomást tett az FBI-nak. A szövetségi bíró előtt előzetesen bűnösnek vallotta magát.

Robert Mueller különleges ügyész hivatala arra a következtetésre jutott, hogy Trump elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn január 24-én hamis tanúvallomást tett az FBI-nak. Akkor letagadta a szövetségi nyomozóknak, hogy megvitatta az Oroszország elleni szankciók kérdését a washingtoni orosz nagykövettel. Flynn a negyedik olyan személy, aki ellen vádat emel Mueller. Őt bízták meg azzal, hogy különleges hatáskörben kinyomozza az Egyesült Államok belső ügyeibe való, állítólagos orosz beavatkozás – a tavalyi elnökválasztási folyamat manipulálása, az Egyesült Államok elleni kibernetikai támadások, illetve amerikai közszereplők titkosszolgálati befolyásolása, a Trump-kampánystábbal való esetleges együttműködése – kérdéseit.

A különleges ügyész hivatala novemberben három személy – Paul Manafort, Trump egykori kampányigazgatója, továbbá Rick Gates, Manafort üzlettársa, valamint George Papadopoulos korábbi külpolitikai tanácsadó - ellen emelt vádat.

Pénteki washingtoni meghallgatásán – Rudolph Contreras szövetségi bíró előtt - Flynn elismerte a hamis tanúzás vádját. Még az úgynevezett átmeneti időszakban, tehát Trump tavaly novemberi elnökké választása után, de januári hivatalba lépése előtt folytatott beszélgetéseket Szergej Kiszljakkal, az akkor orosz nagykövettel. Az FBI néhány nappal az elnöki beiktatás után hallgatta ki.

Már az elmúlt napokban felbukkantak olyan hírek, amelyek arra utaltak, hogy Flynn kész az egüttműködésre Mueller hivatalával: az őt képviselő jogászcsoport közölte, hogy a továbbiakban nem egyeztetnek, nem folytatnak információcserét a Fehér Ház jogászaival.

Flynnt, aki nyugalmazott tábornok, februárban elbocsátották fehér házi állásából, miután kiderült, hogy Mike Pence alelnököt félrevezette az orosz nagykövettel folytatott beszélgetéseinek a tartalmát illetően. Személye a témakör amerikai szakértő kommentátorai szerint kulcsfontosságú Mueller vizsgálatában.

Mint időközben kiderült, Flynn konkrétan azt tagadta le az FBI nyomozóinak adott válaszaiban – valamint ezt hallgatta el az alelnök előtt is -, hogy megkérte Kiszljak nagykövetet, Moszkva ne élezze tovább a helyzetet az Obama-kormányzat által Oroszországgal szemben elrendelt szankciók miatt, továbbá „nem emlékezett” arra sem, hogy az orosz diplomata később azt mondta neki, az ő kérése nyomán Moszkva úgy döntött, hogy csak mérsékelt választ ad az amerikai lépésre.

Miközben az amerikai média fő figyelme a Flynn elleni vádemelés felé fordult, Rex Tillerson külügyminiszter újságírók előtt nevetségesnek minősítette azokat a korábbi híreszteléseket, hogy Trump elnök meneszteni kívánja őt. Az terjedt el Washingtonban, hogy a State Department élére Mike Pompeo, a CIA igazgatója kerül, mert Trump elégedetlen az Exxon olajcég igazgatói székéből az amerikai diplomácia élére került Tillerson teljesítményével.

Tillerson érezékelhetően „puhább” politikát folytat Észak-Koreával szemben, mint amit Trump kijelentései sugallnak. a miniszter állítólag októberben fajankónak nevezte elnökét.

Vannak, akik azt is tudni vélik, hogy Pompeo helyét Tom Cotton, Arkansas állambeli szenátor veszi át a hírszerző szolgálat élén. A washingtoni külügyminisztérium szerint azonban Tillerson továbbra is ellátja hivatali teendőit, így történetesen hétfőn négy országot érintő európai útra indul.

Nem tűzték ki viszont magának Donald Trumpnak a londoni látogatását, miután csúcsszintű amerikai-brit szóváltás keletkezett Trump megütközést keltő twitterezési gyakorlatából. Az elnök a minap megosztotta a közösségi hálón egy szélsőségesen rasszista brit szervezet egyik vezetőjének a videóit, amelyek muszlimellenes gyűlöletet szítanak. Theresa May brit kormányfő hivatala emiatt rosszalló megjegyzést tett, mire Trump azzal válaszolt, hogy Londonnak inkább az iszlámista terrorizmus veszélyével kellene foglalkoznia.

Az ügy miatt hivatalosan nem mondták le Trump korábban kilátásba helyezett nagy-britanniai látogatását, de annak időpontját sem tűzték még ki, így az – mint Londonban fogalmaznak – egyelőre nem időszerű.

Közben pedig újabb diplomáciai botrány lehet kibontakozóban, ha hinni lehet annak a – nevének mellőzését kérő – kormányzati tisztségviselőnek, aki washingtoni médiabeszámolók szerint azt állította: Trump elnök fontolgatja, hogy Izrael fővárosaként ismerje el Jeruzsálemet.