terrorizmus;Argentína;

- Késői igazságszolgáltatás Argentínában

Argentínában a történtek után több mint harminc évvel sorozatban vonják felelősségre az állami terroristákat. Egy bíróság életfogytiglani börtönre ítélt 29 tengerésztisztet, mert 1976 és 1983 között részesei voltak több száz ellenzéki politikus megkínzásának és megölésének. Ezúttal a haditengerészet 54 tagját állították bíróság elé. Valamennyien az egykori kínzások egyik fő helyszínén, egy ismert buenos airesi tengerésztiszt-képző iskolában kegyetlenkedtek. Mintegy ötezer politikai foglyot tartottak ott és 90 százalékuk nem élte túl a kínzásokat.

A latin-amerikai országban 1976. március 24-én a hadsereg parancsnokaiból álló junta Jorge Videla tábornok vezetésével vette át a hatalmat. Betiltották a politikai pártokat, bevezették a cenzúrát. A következő hét évet az argentin történelem legsötétebb periódusai között tartják számon. A „piszkos háborúnak” nevezett időszakban egyes becslések szerint harmincezer ember tűnt el, valamennyiüket meggyilkolták. Az utóbbi években egyre több, a terrorban résztvevő embert vontak felelősségre.

A most elítéltek közül két tiszt különösen hírhedt volt módszereiről. Alfredo Astizt "a halál angyalaként" ismerték, Jorge Eduardo Acostát pedig "Tigisnek" nevezték. A per végén annyit mondtak, sosem kérnek bocsánatot tetteikért. Egy túlélő, Miriam Lewin viszont úgy kommentálta az életfogytiglanról szóló ítéleteket, hogy ez több, mint amennyit várhattak. A bíróság épülete előtt több száz emberi jogi aktivista és az áldozatok hozzátartozói üdvözölték a döntéseket.