Előétel: Marinált harcsafilé, gránátalmás, pirított magvas rizstésztával, roppanós zöldspárga javával. Főétel: Márton madarának nyakába töltött zsenge, zöldségekkel kevert csirkecomb, esztelnaki nagymamám dödölléjével, vajas-tárkonyos, zsenge petrezselymes zöldborsópürével. Desszert: Zabpárnán sült gyömbéres-fahéjas alma, citromos eperrel és sós karamellel.
Nem, nem, nagyon téved, aki azt hiszi, hogy egy Michelin csillagos étterem étlapjáról idéztünk. Ez annak a Gyermekmenza Kft.-nek a versenymenűje, amely amúgy tavaly tömeges ételmérgezést okozott Óbudán. A Hungast csoporthoz tartozó cég ezzel az ételsorral jutott a NÉBIH által kiírt országos közétkeztetési verseny döntőjébe, nyolcadikként. Tekintsünk most el attól, mit értenének ebből kifinomult stílusú szövegből az óvodások és a kisiskolások. Azt se számolgassuk, hogyan lehet ezt az ételsort 450, azaz négyszázötven forintból kihozni – a verseny kiírói ezt az összeget szabták meg a nyersanyagnorma felső határául.
Az országos közétkeztetési versenyt azért írták ki, mert – ahogy Zsigó Róbert államtitkár fogalmazott – a kormány kiemelt figyelmet fordít a közétkeztetésre. A 2018 februárjában rendezendő döntőbe jutott 12 csapat közül 5 a Hungast csoporthoz tartozik. Talán nem véletlenül. Ami tény: az utolsó elődöntő 8 zsűritagja közül 3 személy alkalmazottja a Hungast csoportnak, ami amúgy Bánki Erikhez kötődik. Ezt tudva fogalmazott így az egyik közétkeztetési cég embere: Ez eléggé háziversenynek tűnik, amin mások is elindulhatnak, de az esélyük édeskevés”
Kérdezhetnénk persze, mit keres egy szakácsversenyen a politika. Hát nagyon is sokat. A kormány, ha nem is államosítani, de központosítani akarja a közétkeztetést, ami Lázár János szerint annyit jelent, hogy nem az önkormányzatok választanák ki a szolgáltatókat. A központi megrendeléseknél pedig azt vennék figyelembe, milyen minősítéseket, osztályzatokat kapott az adott konyha. Nos, ennek ágyazhatna meg a nem éppen elfogulatlan és független zsűritagokat is felvonultató közétkeztetési verseny.