A Magyarországnak járó uniós támogatások ideiglenes felfüggesztését kéri négy neves politikus az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek írt nyílt levelében, amelybe betekinthetett a Népszava tudósítója. Az aláírók csak azoknak az alapoknak a felhasználását engedélyeznék, amelyekről közvetlenül Brüsszel rendelkezik, a magyar kormány beleszólása nélkül. Juncker irodája megerősítette lapunknak, hogy az elnök megkapta a levelet, és válaszolni fog rá.
A francia Pascal Lamy, az osztrák Franz Fischler és a görög Yannis Paleokrassas volt európai biztosok, valamint Hans Eichel egykori német pénzügyminiszter szerint a magyarországi jogrendszer és intézményes struktúra olyan változásokon mentek át az utóbbi éveken, amelyek megkönnyítik az EU források jelentős részének közvetlen vagy közvetett odaítélését bizonyos üzleti és politikai csoportoknak, mit sem törődve azzal, hogy ez szembemegy a magyar társadalom érdekeivel és az EU céljaival is.
A levél aláírói szerint a kulcsfontosságú állami intézményekben – köztük a főügyészségben és az Alkotmánybíróságban – a Fidesz átvette a hatalmat. Azt állítják, hogy a média nagy részét a kormánypárt ellenőrzi, az egyetemek elveszítették önállóságukat, a civil szervezeteket évek óta zaklatják. “Árulkodó jelnek” tekintik, hogy Magyarország nem csatlakozott az EU korrupció-ellenes kezdeményezéséhez, az Európai Főügyészi Hivatalhoz.
Balról jobbra: a görög Yannis Paleokrassas, Hans Eichel egykori német pénzügyminiszter, a francia Pascal Lamy, valamint az osztrák Franz Fischler. FOTÓ: AFP, EP
A politikusok azért is sürgetik az Európai Bizottságot, hogy tegye meg a szükséges lépéseket, mert a magyar kormány bejelentette, hogy idén és jövőre le kívánja hívni a 2020-ig tartó költségvetési periódusban rendelkezésére álló EU-s pénzek oroszlánrészét. Ezzel az a célja, hogy a 2018-as tavaszi választásokon ismét hatalomra segítse a Fideszt, nem számolva azzal, hogy mi lesz azt követően – írja a négy politikus. A gazdaság efféle “cibálása” nem csak ellentétes az üzleti érdekekkel, de jelentősen növeli a korrupció veszélyét is.
“A helyzet megköveteli az EU-források ideiglenes felfüggesztését. A felfüggesztést meg lehet és meg kell szüntetni, mihelyst a demokratikus szabadságjogokat visszaállítják és megszüntetik a korrupciót. Erős meggyőződésünk, hogy a kevésbé fejlett régiók uniós pénzhez juttatását a 2020 utáni időszakban is ilyen feltételekhez kell szabni” – írják a szerzők, akik felhívják az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy feladata az EU pénzügyi érdekeinek a védelme. A testületnek haladéktalanul teljesítenie kell a kötelezettségét Magyarország ügyében – áll a volt uniós tisztségviselők és a német ex-pénzügyminiszter Junckernek írott levelében.