karácsony;Nagy-Britannia;Brexit;

Fotó: AFP

- Szerényebb a karácsony a Brexit miatt

A karácsonyi vásárok már Nagy-Britanniában is várják az érdeklődőket, sokan panaszkodnak azonban arra, hogy a Brexit árnyéka rávetül az ünnepekre. A helyzetet jól példázza egy nottinghami beszámoló, amelyből kiderül, hogy míg a közép-angliai városban egyesek forralt borért állnak sorban a vásárban, addig néhány utcával arrébb mások ételre várnak.

„Az árak az egekbe szöktek, a fizetések viszont lényegében nem változtak. Minden hónapban kénytelenek vagyunk visszavenni a kiadásainkból” – nyilatkozta Amy Cupit az AFP hírügynökségnek, miközben az egyik templomban ételt osztott. A 33 éves nő hozzátette: a helyi önkormányzatnak dolgozik, de karácsony előtt vállalt még egy részmunkaidős állást, hogy az ünnepekre legyen elég félretett pénze. Attól tart, hogy egyszer majd nem osztani fogja az ételt, hanem a másik oldalon lesz kénytelen sorban állni érte.

Miután tavaly júniusban búcsút intettek az Európai Uniónak, Nagy-Britanniában drágább lett az éle. A font értéke sokat romlott, s az élelmiszer importja igencsak megdrágult, ami az árakon is meglátszik. A The UK in a Changing Europe nevű kutatóintézet elemzése szerint a Brexit óta közel egy heti bérnek megfelelő összeggel jut kevesebb egy átlag családnak. Az infláció öt éve nem volt ilyen magas, és négy év után idén októberben először csökkent a brit fogyasztók vásárlóereje.

A 46 éves Anita Tull is jobban megfontolja, hogy mire költi a pénzét. „Az utóbbi időben vettem észre, hogy az egész országban felmentek az árak. Fokozatosan alkalmazkodtunk ehhez a helyzethez. Már csak akkor vásárolok meg valamit, ha nagyon jó ajánlatról van szó. Folyamatosan figyelem az árleszállításokat, az akciókat, és a kettőt fizet hármat kap jellegű promóciókat” – mondta a sebészeten dolgozó nő, aki tavaly júniusban szavazatával is támogatta az uniós kilépést. A friss elemzések ellenére mégsem gondolja azt, hogy a Brexitnek, és a mostanáig szerény eredményekkel, ám annál több bizonytalansággal járó elszakadási tárgyalásoknak közük lenne a gazdasági helyzethez. „Talán a jövőben hatással lesz rá, de azt gondolom, hogy az árak egyébként is emelkednek” – jegyezte meg.

Árulkodó azonban – emlékeztet a hírügynökség –, hogy az utóbbi fél évben az árak gyorsabban szöktek fel, mint ahogy a bérek emelkedtek. Ezt sokan megérezték, s a vásárlók jelentős része az élelmiszeren spórol: egyre többen fordulnak olyan, a szigetországban „gazdaságosnak” számító üzletláncokhoz, mint a Lidl. A legszegényebbek azonban élelmiszerbankokból szerzik be a betevő egy részét. A nottinghami székhelyű Hope élelmiszerban-hálózat képviselője arról számolt be, hogy már most 500 darabbal több ételcsomagot osztottak ki, mint tavaly. És az ünnepek még odébb vannak.

Érkeznek az uniós pénzek, jó esély van arra, hogy a kormány év végén osztogatásba kezd.Többet költhet mint tavaly.