Nem a magántevékenysége zavaró Zsidai Roy éttermének, hanem az, hogy része a korrupciós hálózatnak – hangsúlyozta a Népszavának Mikecz Dániel mozgalomkutató annak kapcsán, hogy a Közös Ország Mozgalom (KOM) és a Város Mindenkié aktivistái vasárnap elfoglalták a Pest-Buda éttermet. A Gulyás Márton civil aktivista által alapított KOM polgári engedetlenségre hivatkozik, annak ellenére, hogy most nem közintézménynél akcióztak, hanem magántulajdonú cégnél.
Gulyásék – mint arról lapunk is írt – az I. kerületi önkormányzattól feltűnően olcsón bérelt üzlethelyiségben működő luxuséttermet foglalták el, hogy a korrupció ellen tiltakozzanak. A rendőrség és a biztonsági szolgálat nem lépett közbe, a tüntetők végül hétfőre virradó éjjel önként hagyták el az éttermet, ahonnan a Legfőbb Ügyészség épületéhez vonultak.
– Nálunk valóban nem szokás cégek ellen tüntetni, de erős üzenet volt az, hogy ezután az aktivisták a Polt Péter vezette ügyészséghez vonultak és átnevezték "Mészáros Lőrinc gazdagodásáért és büntetlenségének biztosításáért felelős Legfőbb Ügyészségnek”. Az ellenzéki közvélemény és a civilek ugyanis politikai szereplőnek lövik be az oligarchákat és ha ellenük irányul egy-egy ilyen szimbolikus aktus, akkor az jól rezonálhat – vélekedett a szakértő. Mikecz példaként a felcsúti polgármestert és Simicska Lajost hozta fel: rájuk is mindenki politikai szereplőként tekint, nem pedig gazdaságiként.
Más a helyzet a kormánymédiánál: miként Mikecz fogalmazott "a jobboldali gonzó sajtó hisztizésként jellemzi Gulyásék akcióit", Rogán Antal propagandaminiszter pedig korábban azt mondta, zendülésekről van szó. A szakértő szerint érződik a zavar a hatalom kommunikációjában, valószínűleg most is „sorosozással” reagálnak majd.
A KOM nemcsak éttermek elfoglalásával tölti az idejét: egy nappal korábban, a szombati rendezvényükön Gulyás Márton bejelentette, hogy három közvélemény-kutató, a Medián, a Tárki és a Závecz részvételével konzorciumot hoznak létre. A céljuk az, hogy egy közösségi finanszírozási kampány segítségével január végén, február elején megmérnék a 106 választókörzetben, ki számít helyben a legesélyesebb ellenzéki jelöltnek. Ez körzetenként nagyjából kétmillió forintba kerülne. A kutatásban mérnék az LMP, a Jobbik és a Momentum jelöltjeit is.
A Republikon Intézet korábban szorgalmazta a mostani ötlethez hasonló előválasztást, ám Mikecz Dániel – aki az intézet munkatársa – leszögezte: ezt nem lehet annak nevezni.
– A lényeg sikkad el: nincs egy olyan kampány, ahol megmutathatják magukat a jelöltek. Ha megvalósul a mostani kezdeményezés, akkor megtudjuk, ki a legerősebb jelölt, de a folyamat mögött nincs politikai akció – hangsúlyozta a szakértő. Mikecz szerint a KOM és a résztvevő közvélemény-kutatók bizonyos értelemben átveszik a jelölt kiválasztásának a feladatát, ami nem szerencsés, hiszen el kell ismerni a politika és a pártok autonómiáját.
Gőgös Zoltán, az MSZP országgyűlési képviselője szerint nem újdonság a KOM-javaslata, a szocialisták már régóta azt mondják, hogy mindenhol a legjobb jelöltnek kell indulnia. Gőgös azonban lapunknak leszögezte: az ötletnek akkor van értelme, ha a Momentum és az LMP is részt vesz benne. Hasonló véleményen volt Tordai Bence, az Együtt-P szóvivője is: az, aki nem képes az együttműködés erre a minimumára sem, a kormányváltás kerékkötője. – Bízunk benne, hogy nem lesznek ilyenek – fogalmazott.
Tordai reménykedését hamar lehűtötte az LMP, a párt ugyanis ebben sem hajlandó közösködni. – Minden országos kutatás azt mutatja, hogy minél többet beszélnek az ellenzéki pártok az összefogásról, annál inkább csökken a támogatottságuk. Erre úgy reagálnak, hogy még többet beszélnek róla. Ez a 22-es csapdája, amivel az LMP szeretne szakítani. A Fideszt azon a terepen kell megverni ahol a leggyengébb: az emberek valódi problémáinak a megoldásában – hangsúlyozta a Népszavának Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt szóvivője. A Jobbik szintén nem vevő Gulyás Márton javaslatára. Jakab Péter szóvivő azt mondta lapunknak: a Jobbik „legerősebb ellenzéki pártként” mindenhol a győzelem esélyével veszi fel a küzdelmet. Ennek megfelelően a párt minden körzetben saját jelöltet állít. A jelöltek bemutatása – tette hozzá Jakab – javában zajlik.
A több százmilliós költség elsőre soknak tűnik, de összejöhet a pénz legalább a billegő körzetek lemérésére. Minden olyan mérés jó, amely többletinformációkkal látja el a választópolgárokat – abba a hibába azonban nem szabad esni, hogy a politizálást, a közügyeinkkel való foglalkozást egyszerű, közvélemény-kutatásból kijövő százalékokra egyszerűsítsük - válaszolta lapunknak a Momentum. Az ellenzéki párt bízik abban, hogy a választók jelentős része a számolgatás helyett egy jóval fontosabb kérdést tesz fel magának: elege van-e az elmúlt 27 évből, szükség van-e új politikai generációra.