1988. november 14-én, a Magyar Népköztársaság bukaresti nagykövetségének magas rangú diplomatája ellen a román hivatalos szervek súlyos provokációt követtek el. A kereskedelmi tanácsos által vezetett diplomáciai rendszámú gépkocsit a főváros egyik főútján egy rendőrségi autó megállásra kényszerítette, majd több rendőrautó közrefogta.
Jóllehet, a kereskedelmi tanácsos diplomataigazolvánnyal igazolta magát, a rendőrök megakadályozták, hogy továbbhaladjon, és nem tették lehetővé, hogy kapcsolatba lépjen a magyar nagykövetséggel, noha ezt többször határozottan kérte. Tiltakozása ellenére kocsijával együtt a bukaresti rendőr-főkapitányságra szállították úgy, hogy a gépkocsi elhagyását annak szállítása közben is megakadályozták. A tanácsost kezdetben azzal vádolták, hogy lopott gépkocsival közlekedett, majd azzal, hogy súlyos balesetet okozott, végül pedig azon a címen fogták vallatóra, hogy a „román állam ellen és a román állam és pártvezetők ellen” uszító röpcédulákat szórt gépkocsijából a főváros utcáira. A rendőrségen diplomatánkat jogellenesen közel hat órán keresztül tartották fogva, gépkocsiját tüzetesen átvizsgálták és lefényképezték.
A diplomatát szokatlanul hosszú távolléte miatt aggódó családtagjai és munkatársa találták meg.
Bukaresti nagykövetünk az események kapcsán jegyzékben akart tiltakozni a román külügyminisztériumban. Nagykövetünket azonban ott nem fogadták, és a kikézbesített jegyzék átvételét is megtagadták. Ugyanakkor az ügy folytatásaként nagykövetünket november 15-én, a déli órákban loan Totu román külügyminiszter magához kérette, és az alábbiakat adta elő: „november 14-én, 20.40 óra körül több román állampolgár jelezte illetékes szerveknek, hogy egy CD 241-es személygépkocsiból olyan röpcédulákat szórtak, amelyek a román állam és a román állami és pártvezetők ellen uszítanak.
Nagykövetünk a leghatározottabban visszautasította a képtelen vádakat, a román hatóságok eljárását, valamint a román vezetés döntését.
A magyar Külügyminisztérium az ügy miatt jegyzékben tiltakozott a Román Szocialista Köztársaság budapesti Nagykövetségéhez
Népszava 1988. november 19.