Magyarország sok lábon álló gazdaságszerkezete és külső pénzügyi sérülékenységének csökkenése támogatja ugyan a jobb magyar hitelminősítést, viszont magas államadóssága továbbra is korlátozza azt, hogy adósságunk besorolása stabilról pozitívra változzon - közölte csütörtök este kiadott közleményében a Moody's Investors Service. A világ mérvadó hitelminősítő intézeteinek egyikének értékelése meglepő időpontban érkezett - mondta lapunk érdeklődésére Nyeste Orsolya. Az Erste Bank szenior elemzője emlékeztetett arra, hogy a Moody's bár felülvizsgálati naptárában szerepelt ugyan, hogy véleményt mond Magyarország gazdaságának állapotáról, azonban egyszer sem éltek ezzel a lehetőséggel. Ugyanakkor a másik két cég, a Fitch Raiting és az S&P stabilról pozitívra módosította 2017-ben osztályzatunkat.
Az közismert - mondta a szakértő, hogy a magyar gazdaság bővülését a jelenlegi ciklusban az elemzők dinamikusnak tartják. Ugyanakkor a Moody's figyelmeztet: hosszabb távú gazdasági kilátásokat rontja a munkaerőhiány, illetve az, hogy a magyar gazdaság erőteljesen rá van szorulva az uniós forrásokra, amelyek 2021-től kezdődő új uniós költségvetési ciklusban csökkenhetnek. A Moody's-t általában óvatosabbnak tartják a Fitch-nél és az S&P-nél, mostani nyilatkozatuk is azt vetíti előre, hogy a másik két hitelminősítőnél várható a jövő évi felminősítésünk, de a Moody's-nál ez elmaradhat. Nyeste Orsolya utalt arra, is, hogy ha egy hitelminősítő egy ország osztályzatának kilátásait pozitívra javítja, akkor egy éven belül köteles felminősíteni, vagy ha ezt nem teszi, akkor a kilátásokat ismét stabilra kell módosítania.
Bár nem függ szorosan össze a Moody's mostani nyilatkozatával, de érdemes megemlíteni, hogy Brüsszel hajlik arra, hogy hazánknak és a régió többi országainak a 2020-ban induló, új uniós ciklusban lényegében ugyanolyan mértékű strukturális és kohéziós támogatásban részesítsék, mint a jelenlegi. Erre lehet következtetni abból, hogy az illetékes uniós biztos nem ért egyet azzal a javaslattal, amely akár 20-30 százalékkal is csökkentené ezeknek a támogatási formáknak az összegét. A végleges költségvetés tervezetét az Európai Bizottság jövő év májusában kívánja bemutatni. Az viszont Magyarország esetében korlátozó tényező lehet, hogy ha, - mint hírlik -, az Európai Unió több tagországa a jogállamiság meglétéhez kötné az uniós pénzek kifizetését.