oktatás;pedagógusok;PDSZ;öregségi nyugdíj;Nyitrai Károly;

Fotó: Molnár Ádám

- Tanóráról hívták ki, hogy felmondjanak neki

Trenddé vált az öregségi korhatárt elérő tanárok közalkalmazotti jogviszonyának azonnali megszüntetése.

Volt olyan ügyfelem, akit tanóráról hívott ki az intézményvezető, hogy közölje vele: hónapokkal korábban elérte az öregségi korhatárt, ezért már nem taníthat tovább, sőt már rég nem dolgozhatna az iskolában. Ott helyben, közös megállapodással meg is szüntették közalkalmazotti jogviszonyát - mesélte lapunknak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvédje. Nyitrai Károly szerint ez nemcsak jogilag vet fel aggályokat, de méltatlan is egy 30-40 évet a pályán dolgozó pedagógussal szemben.

A konkrét ügy még 2016 januárjában történt; mint utólag kiderült, az érintett pedagógus már 2015 őszén elérte a nyugdíjkorhatárt, ám erről sem az intézményvezetés, sem az iskolafenntartó nem tájékoztatta, ahogyan nyugdíjazásának és esetleges továbbfoglalkoztatásának szükségességéről sem. Miután kihívták óráról és az orra alá nyomták a közalkalmazotti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésről szóló nyilatkozatot, azt is megemlítették neki, ha nem írja alá azonnal, arra a hónapra járó fizetését sem kapja meg.

Az üggyel kapcsolatban Nyitrai Károly ügyvédi levelet küldött az akkor még Klebelsberg Intézményfenntartó Központ néven futó állami iskolafenntartónak. Válaszra sem méltatták. Az idős pedagógus végül nem akart bírósághoz fordulni. Egyik nap még tanított, másnap mehetett a nyugdíjazását intézni. A PDSZ ügyvédje szerint a tankerületekben egyre elterjedtebb gyakorlat az öregségi korhatárt elért tanárok jogviszonyának azonnali, automatikus megszüntetése, pedig a közalkalmazotti törvény szerint azt csak felmentéssel lehetne megszüntetni.

- Ehelyett megpróbálják rávenni őket, hogy közös megegyezéssel vagy akár lemondással távozzanak. A pedagógusok többségét nem tájékoztatják megfelelően, sem nyugdíjazásuk közeledtéről, sem pedig arról, hogy milyen jogszabályok vonatkoznak rájuk. Ha a munkáltató akarja megszüntetni a jogviszonyt, azt csak felmentéssel lehet - hangsúlyozta Nyitrai Károly. Felmentés esetén még nyolc hónap felmentési idő áll az érintett pedagógus rendelkezésére, aminek első négy hónapját ledolgozhatja. Azzal, hogy az idős tanárokat közös megegyezési nyilatkozat aláírására vagy a jogviszonyról történő önkéntes lemondásra kényszerítik, a felmentési időre járó bér- és munkalehetőségtől fosztják meg őket.

- Akár közös megegyezéssel, akár lemondással szűnik meg nyugdíjazás előtt a jogviszony, az egyedül csak a munkáltatónak jó - erről már Galló Istvánné beszélt lapunknak. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szerint az idős tanároknak arra is joguk van, hogy továbbfoglalkoztatásukat kérvényezzék, ám ehhez az intézményvezető támogatására és az oktatási kormányzat jóváhagyására van szükség. Sokszor csak külsős óraadóként, heti tíz órában alkalmazzák tovább a nyugdíjas pedagógusokat.

Mindezt úgy, hogy egyre súlyosabb a tanárhiány és a pedagógusközösség is elöregedőben van. A PSZ adatai szerint csak a tavalyi tanévben mintegy ötezer tanárnak szűnt meg a jogviszonya, közülük legalább 1400-an vonultak nyugdíjba. A java még hátravan: a PDSZ becslései szerint a következő nyolc évben mintegy 40 ezer tanár éri el az öregségi korhatárt, ami jóval meghaladja a várható pályakezdők számát. Noha a kormány szerint nem gond a pedagógushiány, az Európai Bizottság friss oktatási jelentésének hazánkra vonatkozó fejezetében az komoly problémaként szerepel. Az EB szerint a pálya azért sem túl vonzó a fiatalok számára, mert a fizetések még mindig 30 százalékkal alacsonyabbak más felsőfokú végzettséggel rendelkezők bérénél.