Irán visszautasította a humanitárius segítséget, amelyet Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ajánlott fel kedden a kaliforniai Los Angelesben zajló észak-amerikai zsidó vezetők összejövetelén. Az Irán és Irak határán történt pusztító erejű földrengésben az eddigi összesítések szerint 540 ember vesztette életét és több ezren megsebesültek. A nagyobb emberi és infrastrukturális veszteségeket a perzsa állam szenvedte el, az áldozatok közül 530 iráni.
A tragédia sújtotta iráni térségben, Kermansah tartományban, katasztrofális állapotok uralkodnak. A házak többsége összeomlott, a túlélők legtöbbje a szabad ég alatt vészeli át a fagyos éjszakákat. A BBC helyszíni tudósításában látott képek szerint a túlélők ládákat égetve próbálnak melegedni. Sokaknak sátor sem jut, a víz és az élelmiszer, a gyógyszer egyaránt hiánycikk. A Vörös Félhold közlése szerint 12 ezer épület omlott össze a tartományban.
Ennek ellenére Teherán visszautasította Netanjahu humanitárius segítségre vonatkozó ajánlatát. Az izraeli miniszterelnök elmondta, Izrael a Nemzetközi Vöröskereszten keresztül ajánlotta fel a segélyt, „amikor meglátta a szívszorító képeket a romok alá temetett férfiakról, nőkről és gyerekekről”. A miniszterelnök úgy fogalmazott, „sokszor mondtam, hogy nem az iráni néppel van gondunk… Vitánk csak a zsarnoki rezsimmel van, amely túszul ejtette őket és az elpusztításunkkal fenyeget”.
Izrael elsősorban orvosi segítséget ajánlott fel, a visszautasítás valószínűleg nem lepte meg különösebben a tel-avivi vezetést. Teherán a 2003-as, 26 ezer halálos áldozatot követelő földrengés idején sem fogadta el a zsidó állam támogatását. A 2011-es földrengéskor már nem is próbálkozott Izrael, amelynek katasztrófa elhárítási egységei világszerte elsőként ott vannak a tragédiák színhelyein, sürgősségi orvosi csoportját pedig az Egyesült Nemzetek Egészségügyi Világszervezete (WHO) tavaly a világ legjobbjának minősített.