Zimbabwe;Mugabe;

Páncélozott harci járművel zárják el a Robert Mugabe zimbabwei elnök irodájához vezető főutat katonák Hararében 2017. november 1

- Tagadják a puccsot - Házi őrizetben az elnök

Házi őrizetbe helyezte a hadsereg Robert Mugabét, Zimbabwe 1987 óta hivatalban lévő elnökét. A katonai vezetés szerint azonban nem puccs történt, hanem csak azokkal szemben léptek fel, akik káoszba sodorták az országot és a súlyos gazdasági és politikai válságért felelnek. Azt közölték, az elnök és családja biztonságban van. Nehéz azonban nem katonai hatalomátvételről beszélni egy olyan országban, amelyet Mugabe évtizedek óta vaskézzel irányított. Jacob Zuma dél-afrikai elnök megerősítette Mugabe házi őrizetét, felesége, Grace ugyanakkor hírek szerint a szomszédos Namíbiába menekült. Szerdán páncélosok sorakoztak fel a fővárosban, Hararéban a legfőbb csomópontoknál, a parlamentnél, továbbá a ZANU-PF kormánypárt főhadiszállásánál. Hírek szerint a hadsereg őrizetbe vette Ignatius Chombo pénzügyminisztert. Hétfőn Constantino Chiwega vezérkari főnök nyíltan katonai hatalomátvétellel fenyegetett, néhány nappal azután, hogy a 93 éves Mugabe menesztette alelnökét, egykori harcostársát, Emmerson Mnangagwát, aki a hadsereg vezetőjének bizalmasa.

Az 1924-ben született politikus igazi ikon volt hazájában, hiszen fontos szerepet játszott az ország 1980 áprilisában kikiáltott függetlenségében. Önkényes diktátor lett, a 2000-es évek elején kisajátította a fehérek földjét, s olyanok vették át az irányítást ezek felett, akiknek korábban közük nem volt a földműveléshez. Ez is hozzájárult az ország súlyos gazdasági válságához, a hiperinflációhoz. Mugabe leszámolt politikai ellenfeleivel, a ZANU-PF kormánypárt azon tagjaival is, akik vele együtt harcoltak a függetlenségért, azt azonban már a hadsereg sem hagyta szó nélkül, hogy feleségét, Grace-t akarta megtenni utódának.

Uniós szóvivő: fenn kell tartani Zimbabwe alkotmányos rendjét
Catherine Ray elmondta, a Zimbabwében zajló események aggodalommal töltik el az Európai Uniót (EU), és a bizottság közelről figyeli az események alakulását.    
Az EU arra szólítja fel a feleket, hogy tartózkodjanak mindenfajta szembenállástól, az erőszak minden formájától és törekedjenek a párbeszédre egy békés megoldás megtalálása érdekében - tette hozzá.

A jelenlegi lengyelországi helyzet az alapvető uniós értékek súlyos megsértésének a kockázatát hordozza. Ezért az Európai Parlament utasítja az illetékes szakbizottságát, hogy készítsen különjelentést, amelyben felszólítja a kormányok döntéshozó fórumát az EU szerződés 7. cikkének megfelelő eljárás megindítására — ezt tartalmazza az EP nagy többségének véleményét tükröző állásfoglalás, amelyet szerdán szavazott meg a képviselőtestület.