Gyurcsány Ferenc;Oxford;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Gyurcsány Londonban

Londonban járt Gyurcsány Ferenc. A Demokratikus Koalíció elnökét a világ legnagyobb tekintélyű egyetemi vitafóruma, az Oxford Union hívta meg vendégelőadóként.

A vitafórumot 1823-ban alapították, olyan vendégei voltak, mint a Dalai Láma, Teréz anya, Winston Churchill, Margaret Thatcher, Richard Nixon, Jimmy Carter, Ronald Reagan, Bill Clinton és Albert Einstein.

Gyurcsány múlt csütörtök este a populista politikáról szóló vitában arról beszélt, hogy a populista politikusok hibáztatása önmagában nem lehet eredményes. A populizmus fő forrása, hogy mind többen úgy érzik, reményvesztett lett az életük. Ha a demokraták ezt nem hallják meg, ha nem nyújtanak tisztességes, reményteli megoldásokat, akkor a csalódott emberek a populistákhoz fordulnak. Ezek a politikusok gátlás nélkül ajánlják megoldásnak a nemzeti bezárkózást, az ellenségkeresést.

"Észre kell vegyük, hogy miközben a globalizáció fantasztikus eredményeket hozott, új egyenlőtlenségeket is szült. Ezek az egyenlőtlenségek okozzák a legkeserűbb kiábrándulást sokakban, és ezért fordulnak szembe a hagyományos mérsékelt pártokkal, érzik növekvő veszélynek a globális világ gazdasági, kulturális szabadságát. Bezárkózás helyett mi annak ellenkezőjét javasoljuk, mert a globális világ ellentmondásaira csak globálisan lehet válaszolni. A vállalatok és az emberek közti méltányosabb egyezség például új nemzetközi adómegállapodásokat, alkalmazottakat jobban védő szabályokat követelne. A menekültkérdésre is csak közösen lehet sikeresen válaszolni. Éppen ezért mi erősebb Európát szeretnénk, európai kormánnyal, kétkamarás európai parlamenttel, végső soron az Európai Egyesült Államok megteremtésével" - mondta Gyurcsány Ferenc.

Oxford után a Cambridge-ben a King's College-ban tartott előadást a DK elnöke, ahol az Európa előtt álló kihívásokról beszélt, majd ott tanuló magyar diákokkal találkozott.

Ahhoz képest, hogy a kormány milyen bőkezűen szórja az adófizetők pénzét a miniszterelnök kedvteléseire, nem is olyan sok a reformáció jubileumára adott két és fél milliárd forintos állami támogatás. A valóságban azért ennél több közpénz ment el.