bírság;útdíj;Nemzeti Útdíj Szolgáltató;

Fotó: Vajda József

- Útdíj - Méltányos lett a bírság

Új bírságolási rend lépett életbe vasárnaptól, a korábbiaktól eltérően a jogosulatlan úthasználat időbeliségét is figyelembe veszik a bírság mértékének kiszabásakor.

Vasárnaptól megváltoztak a bírságolási szabályok. A módosított jogszabály az eddigiektől eltérően jogosulatlan úthasználat esetén figyelembe veszi a jogosulatlanság időbeliségét, és három idősáv szerint állapítja meg a bírság mértékét. Ez lehetővé teszi, hogy az úthasználó a hiba észlelését követően rövid időn belül korrigálni tudjon, és így mentesüljön a nagyobb bírság megfizetésétől - derül ki a Nemzeti Útdíj Szolgáltató (NÚSZ) honlapján olvasható közleményből.

A rendelet a bírságtételeket azon elv szerint osztja három különböző kategóriába, hogy a jogosulatlan úthasználat első észlelését követő 8 órán belül történtek-e további szabályszegések. Ez alapján az úthasználó mérsékelt, normál vagy emelt bírságösszegre számíthat. A vonatkozó jogszabály alapján sem a NÚSZ-nak, sem az eljáró hatóságnak nincs mérlegelési lehetősége: minden mulasztást kötelezően bírság követ.

A változás valószínűleg összefüggésben van azzal a márciusi Európai Bírság által hozott ítélettel, amelyben a kimondták: a magyar szabályozás - mely nem vette figyelembe a büntetés kiszabásánál a jogsértés súlyát - ellentétes az uniós joggal.

A NÚSZ kétféle ingyenes szolgáltatást vezetett be, amelyek segítenek a bírságok elkerülésében. Ezek egyike a 2015 júliusa óta elérhető bírságriasztás funkció, amelynek aktiválásával a NÚSZ ellenőrzési rendszere a jogosulatlan úthasználat esetén azonnal figyelmeztetést küld a felhasználónak, hogy elkerülhető legyen a sorozatos bírságolás. A szolgáltatás a HU-GO rendszerben regisztrált úthasználók számára érhető el. Alapbeállításként inaktív, a regisztrált felhasználóknak kell bekapcsolniuk HU-GO profiljukban. A riasztás funkciót a fuvarozók által használt gépjárművek 71,5 százalékában aktiválták eddig, tavaly ugyanez az arány még csak 60 százalék volt.

A NÚSZ másik ingyenes szolgáltatása az alacsonyegyenleg-értesítés, amely a felhasználó által meghatározott kritikus szint elérése esetén figyelmeztet, így elkerülhető, hogy ne legyen fedezet a folyamatban lévő fuvarok útdíjának kiegyenlítésére.

2016-ban egyébként jelentősen nőtt a bliccelő autósok ellen indított pótdíjas eljárások száma. Az érvényes jogosultság nélküli úthasználatért tavaly mintegy 731 ezren kaptak büntetést, 42 százalékkal többen, mint egy évvel korábban. A befizetett pótdíjak összege 2016-ban csaknem 5,8 milliárd forint volt, ami több mint kétszerese a 2014-es 2,6 milliárdnak, és 13 százalékkal haladja meg a 2015-ös értéket.

Egyre népszerűbb az online KRESZ-oktatás
Míg az oktatás többi területén még csak fel-felbukkan, addig a gépjárművezető-képzésben fokozatosan az élre tör az online képzés - közölte az E-Educatio Információtechnológia Zrt. A teljes értékű online KRESZ-oktatást Magyarországon meghonosító cég becslései szerint ma a vezetők csaknem fele távoktatásban sajátítja el a KRESZ-ismereteket.
A leendő járművezetők képzése 2012 óta végezhető online tananyagokkal, és ma már a mintegy 1000 hazai autósiskola több mint 80 százaléka használ ilyet az oktatás során. A használók száma is évről évre dinamikusan nő, 2017-ben már meghaladja a 110 ezret.
A közlekedési hatóságtól származó adatok alapján a 2017 első 8 hónapjában regisztrált B kategóriás vizsgaeredmények azt mutatják, hogy az e-learning képzési formában tanulók első elméleti vizsgájának 72 százalékos sikeressége 17 százalékkal meghaladta a tantermi tanulók átlagát (55 százalék). Ennek egyik oka, hogy a fiatal, leendő járművezetők az online térben mozognak igazán otthonosan.

Ahhoz képest, hogy a kormány milyen bőkezűen szórja az adófizetők pénzét a miniszterelnök kedvteléseire, nem is olyan sok a reformáció jubileumára adott két és fél milliárd forintos állami támogatás. A valóságban azért ennél több közpénz ment el.