tőzsde;befektetők;Mészáros Lőrinc;

FOTÓ: NÉPSZAVA

- A Mészáros-papírok csodája a BÉT-en

A befektetők díjazzák, hogy a felcsúti polgármester kormányközeli kapcsolatai révén gyakorlatilag minden vagyonelem felvásárlására képes. A cégháló bonyolultsága viszont aligha szolgálja a tisztánlátást.

Óriási a forgalom, óriási az őrület. Hónapok óta szinte nincs olyan nap a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), hogy ne ezekkel a szavakkal kommentálnák a befektetők a részben Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterhez, Orbán Viktor kormányfő közeli barátjához köthető társaságok, a Konzum, az Opus (korábban Opimus) Global és Appennin börzei szereplését. A forgalom a kis papírokhoz mérten kiemelkedő, tegnap is mindegyiknél meghaladta a több milliárd forintot, ami már olyan nagyságrend, ami egy-egy "blue chip" részvénynek is a dicsőségére válna. Az is egyedülálló a BÉT negyedszázados történetében, hogy a kereskedés során az árfolyamok folyamatosan a napi lehetséges mínusz 15 és plusz 15 százalék között erőteljesen, úgyis mondhatnánk szinte követhetetlenül ingadoznak. Sőt nem egy esetben el is érték ezt a határt, amikor a kereskedést le is kellett állítani. Azok a bátrak, akik az év elején vásároltak ezekből a "Mészáros-papírokból" a Konzumnál 51-szeres, az Opus Globálnál 14-szeres, az Appeninn-nél pedig közel 3-szoros árfolyamnyereségre tettek szert. A világon - egy többé kevésbé működő piacgazdaságban - ilyesmire nemigen találunk példát. A három társaság tőzsdei értéke ma mintegy 300 milliárd forint. Azonban aligha akad olyan, a tőkepiacon, illetve a vállalatértékelésben járatos szakember, aki képes lenne megtippelni, hogy mennyit is érhetnek valójában ezek a cégek.

A Konzum/Opus csoport vezérigazgató-helyettese, Fekete Péter, a napokban, a Corvinus Egyetemen tartott előadásában bemutatott ugyan egy ábrát a Konzum Nyrt. céghálójáról, amelyben olyan ismert társaságok szerepelnek, mint például az MKB Bank, a Balatontourist, a Hunguest Hotels, a Konzum Magántőkealap, az Appeninn Nyrt. vagy az Opus Global Nyrt., de az olyanokról vajmi keveset tudni, mint például az MKB Bank tulajdonosaként feltüntett Metis I. és Metis II. Magántőkealap, vagy a legnagyobb részesedéssel bíró Legatum 95 Kft. A kereszttulajdonlások követhetetlenek.

Fekete Péter nem is rejtette véka alá, hogy a magántőkealapok számviteli elszámolása meglehetősen egyéni. De az Opus Global Nyrt. felépítése is meglehetősen "vegyes felvágott", - a többi között itt szerepel - a Takarékinfo, mellett a tűzhelyeiről ismert Wamsler, a magyar nyomtatott sajtó meghatározó szereplője a Mediaworks (a Népszabadság "kivégzője") és számos nagy értékű ingatlan. Fekete Péter kijelentette: további vagyonelemek gyarapodása is szóba kerülhet, vagyis a Mészáros Lőrinc gazdagodásáról szóló híreket érdemes nyomon követni.

Az árfolyamnövekedési csoda két legfontosabb eleme az átértékelés és a főként a kereszttulajdonlásokra visszavezethető, úgynevezett átfogó jövedelem. Az előbbi nem más, mint a vagyonelemek tényleges értékének mindenkori meghatározása, míg az utóbbi maga az a száguldás, amit a Mészáros-papírok elértek.

A mostani befektetők a felcsúti polgármester üzleti kapcsolataiban bíznak - mondta lapunk érdeklődésére Dióslaki Gábor. A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége elnöke szerint ez áprilisig, vagyis az országgyűlési választásokig is eltarthat. Az árfolyamralit, illetve a nagy mértékű hullámzást természetesnek tartja, mert egyrészt az intézményi befektetők úgy vélik, illik nekik minden részvényből vásárolni, ami a BÉT-en forog, különösen azóta, hogy a BUX-kosárban is szerepelnek, vagyis forgalomképesek. Kezdetben csak azok vásároltak a Mészáros-papírokból, akiknek rövid távú stratégiájuk volt, de később felzárkóztak hozzájuk a többiek is. Az úgynevezett vételi nyomás hajtotta és hajtja fel az árfolyamokat. Ez járul hozzá a nagy mértékű árfolyamingadozáshoz. Viszont, ha az alsó limitnél jár az árfolyam, akkor befagy a forgalom, az eladók ezt az árat már keveslik. Arra a kérdésünkre, hogy előfordulhat-e, hogy Mészáros Lőrinc (és befektetőtársa Jászai Gellért) gerjesztik a forgalmat, ezt Dióslaki Gábor nem tartotta valószínűnek, mert álláspontja szerint ehhez jóval nagyobb tőke kellene.