Látjátok ezt a táncot? / Halljátok e zenét? / Akik még nem tudtátok, / Most megtanulhatjátok, / Hogyan mulat a nép.
A Föltámadott a tenger eme strófája, amelyet egyes irodalomtörténészek a reményteljesség sugallatának tartanak, nem véletlenül került egy gazdasági, sőt tőkepiaci cikk elejére. A Corvinus Egyetem hangszórójából Petőfi Sándor verse áradt szét abban a tanteremben, ahová a kisbefektetők bezsúfolódtak, hogy megtudják végre, mi az oka annak, hogy a budapesti értéktőzsdén az úgynevezett Mészáros-papírok a valaha látott legnagyobb őrületet idézték elő.
Az ok pedig nem más, mint hogy a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, média-, ingatlan-, agrár-, turizmus-, energetikai és nem utolsósorban pénzintézeti befektető érdekeltségi körébe három olyan részvénytársaság - tulajdonképpen tőkealap - tartozik, amely felborította a szigorúan szabályozott, megszokott rendet. A Népszabadság megszüntetésében vezető szerepet játszó Opus (egykoron Opimus), a Hunguest Hotelst is magáénak tudó Konzum, valamint az elsősorban ingatlanok vagyonkezelésében utazó Appeninn részvényei kiszámíthatatlan árfolyammozgást produkálnak a tőzsdei parketten. Az időnkénti 15-15 százalékos ingadozásnak csak a kötelező korlátok szabnak határt. A vehemensebb, nem ritkán a napi egymilliárd forintos forgalomnál is nagyobbat generáló befektetők eközben azon háborognak, hogy milyen felesleges ezeknek a limiteknek a meghatározása. Még nagyobbat szeretnének nyerni.
A szinte a semmiből egy-két év alatt felduzzasztott tőkéjű tőzsdei társaságok forgalmának élcsoportba kerülése azonban korántsem a csoda műve. Mészáros Lőrinc - aki mögött sokan magát Orbán Viktort látják megbízóként - különböző, ismeretlen forrásokból feltőkésítette ezeket a társaságokat. Ígéretük szerint erről a szokásukról a jövőben sem kívánnak lemondani, és ez az árfolyamemelkedés vélt oka. A zuhanásokét azonban csak a bennfentesek sejtik. A magyarázatok igazságtartalma akkora, mint mikor a terembe várt az előadóról elmondták: az eső miatt késik.
Budapest felett ekkor derült volt az ég.