Megint nagy események történnek Oroszországban. A bolseviki-agitáció többségre jutott a proletártömegekben, a munkástömegek pedig új forradalommal hatalomra lendültek Pétervárott. A Kerenski-kormány minisztereit a szovjet katonai bizottsága fogságba vetette.
Kerenski maga ugyan elmenekült, de már parancsot adtak a letartóztatására. Kiszabadítják azokat a politikai foglyokat, akiket a Kerenski-kormány taszított fogságba, egyszóval, ahogy a szovjet katonai bizottságának valamennyi hadsereghez elküldött szikratávirata mondja, Pétervárott győzött a munkás- és katonatanács forradalma.
Beláthatatlan nagyjelentőségű események ezek. A márciusi orosz forradalom most e novemberi napokkal érett meg teljesen. Az orosz forradalom tömegeit eddig is a munkások és a velük szövetkező katonák alkották, de a kormányzó politikai hatalom többé-kevésbé a burzsoá különféle árnyalatainak kezében van. A proletárság vezető pártjai nem érezték elég erősnek magukat ahhoz, hogy diktátori módon az események élére álljanak és a polgárságnak a hatalomból való kizárásával megteremtsék a szociális köztársaságot. Az orosz forradalom eddigi formája a polgári köztársaság volt.