Hadat üzent a bosszúpornónak a Facebook. A közösségi média összefogott az ausztrál kormánnyal, hogy megakadályozzák, hogy szexuális tartalmú és/vagy intim képeket osszanak meg az interneten azok szereplőjének a beleegyezése nélkül. Julie Inman Grant ausztrál internetbiztonsági megbízott az ausztrál ABC-nek azt mondta, hogy azok, akiket fotókkal zaklatnának, meg tudják előzni, hogy ezeket a felvételeket posztolják róluk a Facebookra, az Instagramra vagy a Messengerre.
“Rengeteg olyan eset van, mikor a fotókat vagy a videókat egy adott ponton még közös megegyezéssel készítették, de egyáltalán nem egyezett bele az adott fél, hogy ezeket a felvételeket szélesebb körben megosszák – mondta a politikus. Ausztráliában minden ötödik 18 és 45 közötti nő esik ilyen visszaélés áldozatául, és minden negyedik az ausztrál őslakos nők közül.
Hogy működik a rendszer?
Ha valaki aggódik, hogy a Facebookon vagy az Instagramon köt ki egy róla készült kényes felvétel, akkor kapcsolatba léphet az internetbiztonsági megbízottal. Elképzelhető, hogy arra kérik, hogy küldje el magáról az adott felvételt. Igen, a saját biztonsága érdekében kérhetik arra, hogy küldjön magáról meztelen fotót. Saját magának. Olyan ez, mintha az ember saját magának küldené el e-mailben a róla készült képet, de magától értetődően sokkal biztonságosabb. Veszélytelen végponttól végpontig tartó képküldés, anélkül, hogy keresztülmenne az éteren –magyarázta Inman Grant.
Miután a képet elküldte a Messengeren keresztül a Facebook egy technológia segítségével készít egy digitalis ujjlenyomatot vagy linket. A képet nem tárolják, csak a linket és mesterséges intelligencia és fotófelismerő technológia segítségével, felismerik, ha valaki megpróbálja feltölteni ugyanazt a képet. Így meg tudják előzni a közzétételét – fejtette ki Inman Grant. Ha a program úgy működik, ahogy kell, akkor a fotó soha nem jelenik meg a Facebookon, még akkor sem, ha egy hacker, vagy az illető exbarátja próbálja meg feltölteni.
Antigone Davis, a Facebook globális biztonság vezetője elmondta, hogy Ausztrália az egyike annak a négy országnak, ami részt vesz ennek a technológiának a tesztelésében. “A Facebook közösségének biztonsága és jóléte a mi első számú prioritásunk” – tette hozzá.