Ebben minden állampolgár és számos állami szerv adatait és ügyeit archiválnák, s nemcsak az államigazgatási szervek, hanem önkormányzatok, bíróságok, ügyészségek, közjegyzők, de még a közüzemi szolgáltatók birtokában lévő adatokat is feltöltenék. A TASZ hangsúlyozta: ez óriási hatalmat biztosít az adatkezelőnek (vagy a rendszer feltörőjének), így könnyen kiszolgáltatottá teheti az állampolgárokat az állammal szemben.
Az előterjesztésben szereplő elképzelés egyértelműen az utóbbi időszak egyik legnagyobb és legdrágább informatikai projektje lenne – állapította meg eközben a hvg.hu. A rendszer kialakításához egy júniusban elfogadott kormányhatározat már biztosított 10 milliárd forintot a Belügyminisztérium részére. Éppen ezért Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke a testület jövő heti ülésén tájékoztatást kér a tervezett beruházásról, amely óriási adatvédelmi és biztonsági kockázatot jelenthet.
A közigazgatásban január elsejétől szintet lép az elektronikus ügyintézés, a biztonsági mentés és az adattárolás az eddiginél is fontosabbá válik – mondta a Népszavának Péterfalvi Attila. A Nemzeti Adatvédelmi és Információs Hatóság (NAIH) és vezetője is megkapta ugyanis véleményezésre az előterjesztést. Az adatközponttal és a tárolás módjával Péterfalvi szerint első ránézésre nincs különösebb probléma, az adatvédelmi hatóság elsősorban a „jogi konstrukciót” fogja vizsgálni.