hagyomány;halloween;mindenszentek;halottak napja;

Az ünnep elérte a hollandiai Amersfoort állatkertet is

- A borzongás napja

Ősi kelta hagyományokból kialakult ünnep október 31. éjszakáján. A mindenszentek és a halottak napját megelőző nap bulizós és játékos hangulatú szokásává vált.

Az ünnep eredete a legelfogadottabb vélekedés szerint a keltáknál keresendő, akik 2000 éve a mai Egyesült-Királyság, Írország és Franciaország északi területén éltek. Ők az új évet november elsején kezdték, ez a nap a nyár és a betakarítás végét jelentette, egyben a sötét, hideg tél kezdetét, amelyet az emberek halálával is kapcsolatba hoztak. A kelták azt gondolták, hogy az új év első napját megelőző éjszakán az élők és holtak birodalma közötti határ átjárhatóvá válik. Ez volt samhain ünnepe, amelyet október 31-én tartottak, ekkor hitük szerint a holtak szellemei visszatértek a földre. Azt is hitték, hogy ilyenkor a szellemek megkönnyítik a druidák, vagyis papjaik számára a jövendőmondást. Az esemény alkalmával hatalmas szent tüzeket gyújtottak, termést és áldozati állatokat égettek isteneiknek. Eközben állati bőrökből és fejekből készült gúnyákat viseltek, miközben jósoltak egymásnak.

A rómaiak i.sz. 43-ban meghódították a kelta területek legnagyobb részét. És mint sok más pogány ünnepet, a kereszténység ezt is beépítette sajátjai közé, természetesen a maga hitvilágának megfelelően átalakítva. Így az egykori kelta halottkultuszhoz kapcsolódó téli napforduló időpontjában megtartott pogány ünnep a keresztény mindenszentek ünnepévé vált. A mindenszentek november 1-jei főünnepét követő ünnepnap pedig, amikor a "küzdő egyház" a "szenvedő egyházról" emlékezik meg. A protestáns keresztények a reformáció napját ünneplik október 31-én, annak emlékére, hogy a hagyomány szerint 1517-ben ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos 95 tételét.

Mindenszentek napját az emberek hasonlóan ünnepelték samhainhoz, nagy tüzeket gyújtottak - amelyek azért égtek, hogy mutassák a lelkeknek a purgatóriumon keresztül vezető utat -, felvonulásokkal, angyaloknak és ördögöknek öltözve. Régi angol és skót nevén ez az ünnep volt All-Hallows Eve, azaz mindenszentek estéje, halloween.

Amerikában a protestáns betelepülők körében kezdetben nem volt elfogadott, de ahogy újabb és újabb nemzetiségű bevándorlók jöttek, lassan kezdett kialakulni a hagyomány sajátos amerikai változata. Igazából akkor terjedt el széleskörűen, amikor a nagyszámú ír emigráns népesség megjelent a 19. század második felében. Ők hozták magukkal a halloween jelképének tekinthető töklámpást, amely vagy a rossz szellemek megjelenítésére, vagy éppen az elrettentésére szolgált.

Megosztott ünnep
Magyarországon a 2000-es évek elején kezdett elterjedni, rekvizitumai főleg a gyermekek és egyetemisták körében népszerűek. Sokan valódi hagyományok és előzmények nélküli divatnak, a magyar kultúrközegben idegennek és néhány horrorisztikus kellékét visszataszítónak tartják.

Hollywood csillaga, Kevin Spacey bocsánatot kért, miután megvádolták azzal, hogy annak idején, 26 évesen molesztált egy 14 éves gyerekszínészt. Spacey azt mondta, hogy nem emlékszik a történetre, de ... ha úgy viselkedtem, ahogy vádlóm leírta, akkor a legőszintébb bocsánatkéréssel tartozom - mondta a sztárszínész.