Nem sokkal később az El Periódico megírta, hogy a menesztett kormány első embere Brüsszelbe menekült. Puigdemont még az Instagramra is feltöltött egy képet, amelyen egy épület részlete és az ég volt látható. A fotó alapján akár Katalónia is lehetett volna, de a „Jó reggelt :)” szöveggel kísért fényképről később kiderült, Belgiumban készítette az ezek szerint megkönnyebbült egykori katalán vezető.
A La Vanguardia beszámolója szerint több kormánytag is Puigdemonttal tartott. A hétvége folyamán már tudni lehetett, hogy talán Belgium lesz az úti céljuk, mivel Theo Francken menekültügyi és migrációs államtitkár vasárnap jelezte: náluk nagy eséllyel kérhetnek menedékjogot. Charles Michel belga kormányfő később tagadta, hogy így lenne, ám a jelek szerint mégis csak befogadná őket Belgium.
Az autonómia felfüggesztésével járó 155. cikkely pénteki aktiválása óta a katalán kormány tagjai nem élhetnek mentelmi jogukkal, így várható volt, hogy az első munkanapon a főügyész büntetőeljárás megindítását fogja kezdeményezni a spanyol központi büntető bíróságon. A katalán parlament elnökségének tagjai ellen – akik egészen a december 21-i előrehozott választásokig folytatják munkájukat – pedig a legfelsőbb bírósághoz nyújtják be a kereseteket.
José Manuel Maza döntését a függetlenség múlt hét pénteki kikiáltásával magyarázta, majd hozzátette: kérvényezte, hogy az érintettek „sürgősen” jelenjenek meg és tegyenek vallomást. Az első meghallgatás után pedig a hivatala megfontolja, hogy óvintézkedés gyanánt – a szökés megakadályozása érdekében – őrizetbe veszik-e a azokat, akik még Katalóniában vannak. Mivel nagyon komoly vádakról van szó, s Puigdemonték is maguk mögött hagyták Barcelonát – emlékeztet az El Mundo – egyáltalán nem kizárt, hogy valóban bebörtönöznek egyeseket. Bár a hétvége az utcai demonstrációk ellenére nagyobb feszültség nélkül telt el, a bebörtönzések ismét kiélezhetik a helyzetet.