vihar;

MTI Fotók: Mihádák Zoltán és Mohai Balázs

- Nárcisz a "bűnös" - Kidőlt fák, lebénult vonatok, áramszünet

A Meteoteorológiai Szolgálat vasárnap reggel még csak figyelmeztetett, később már (piros) riasztott több megyére és a fővárosra, észlelve, hogy keményebb lesz a szélvihar a vártnál. A tűzoltó- katasztrófavédő feleségek nagyobb csomag élelmet csomagoltak hősies munkájukba induló férjeiknek, mert - bár a riasztás a jelenlegi hírek szerint estig szól - könnyen lehet, hogy a munka akár reggelig is eltart majd az egyik legtisztreméltóbb foglalkozást űző férfiaknak. Valamivel este nyolc óra előtt bejelentették, hogy mindenütt mérsékelték a figyelmeztetéseket.

 

 Kidőlt fák, leszakadó ágak, megrongált tető

Országszerte több száz bejelentést kaptak eddig a tűzoltók, főleg kidőlt fák, leszakadó ágak miatt riasztották őket - mondta Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap délután az MTI-nek.Az OKF honlapján azt közölte: sok kárt okoz a vihar az ország különböző részein, elsősorban ott, ahol piros vagy narancssárga riasztást adott ki az erős széllökések miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. Egyebek mellett Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém és Pest megyéből, valamint a fővárosból és Székesfehérvár térségéből érkeztek bejelentések főleg kidőlt, olykor autókra, vezetékekre borult fákról, megbontott tetőkről. Budakalásznál például fa dőlt a 11-es főútra, és hasonló káreset akadályozta egy ideig a forgalmat Budakeszi és Telki között is. Győrújbaráton több villanyoszlopot fordított ki a földből a szél, Tatabányán pedig egy ház tetőszerkezetét rongálta meg - olvasható a közleményben.

Nem jár a balatoni komp

Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium vezetője közölte, hogy a Balatonnál Siófok térségében mérték a legnagyobb, 135 kilométer/óra erejű szelet kora délután, de több helyen 100 kilométer/óra feletti erősségű széllökéseket regisztráltak a térségben.Balatonőszödön és Fonyódon is 110 kilométer/óra feletti szélerősséget mértek. A gyorsan mozgó hidegfront erős széllökései csak a késő esti óráktól enyhülnek a balatoni térségben, de még hétfőn is számítani kell esőkre, viharos erejű széllökésekre a régióban - a meteorológus tájékoztatása szerint.

Vonatkésés

A viharos szél főként a hegyeshalmi, nagykanizsai, pécsi, váci, kelebiai vasútvonalon okoz jelentsős késéseket, de Ausztria és Szlovákia felől a nemzetközi vonatok is akár több órát késve lépik át a határt - közölte a Mávinform vasárnap este.

A közlemény szerint a Budapest-Győr-Hegyeshalom vonalon már szinte teljesen helyreállt a menetrend a kora délutáni helyzethez képest. A vonatok többsége 5-15 perccel hosszabb menetidővel közlekedik, csak néhány vonat esetében lehet ennél hosszabb, 30-60 perces késéssel számolni. Tatabánya és Szárliget között egy vágányon 13 órakor újraindulhatott a vonatforgalom. A Budapest-Pécs vonalon Pusztaszabolcs és Szabadegyháza között megindulhatott a vonatforgalom. A késések már csökkentek, 30-60 (egy-két vonatnál 60-90) perccel hosszabb menetidőre lehet számítani, de az elővárosi járatok esetében, Pusztaszabolcs és Budapest között csak 10-30 perc a plusz várakozási idő.

A Budapest-Veresegyház-Vác vonalon 30-80 perces késésekre lehet számítani késő estig. Rákospalota-Újpest és Fót között megindulhatott a vonatforgalom röviddel 15 óra után, azonban Fótfürdő megállóhelynél faág zuhant a felsővezetékre és kigyulladt, ezért jelenleg Fót és Csomád között szünetel a forgalom.

A Budapest-Székesfehérvár-Nagykanizsa vonalon a Balaton déli partja felé a távolsági forgalomban a 120-240 percet is elérheti a késés. Az elővárosban sokkal jobb a helyzet, Budapest és Székesfehérvár között 10-30 perccel nőtt a menetidő, fennakadás nincs, azonban a viharos szél miatt sebességkorlátozást vezettek be.

A Székesfehérvár-Szombathely vonalon 10-20 perccel hosszabb eljutási idővel számolhatnak az utasok, a Budapest-Székesfehérvár szakaszon bevezetett sebességkorlátozás miatt.

A kelebiai vonalon Kiskunlacházánál várhatóan 20 óráig tart a felsővezeték helyreállítása, addig Kunszentmiklós-Tass és Délegyháza között pótlóbuszok szállítják az utasokat. Az átszállások miatt 30-60 perces késésekkel lehet számolni.

Késő estére állhat helyre a menetrend a Szeged-Békéscsaba vonalon. Ezen a vonalon 20-60 (egy-két vonat esetén 60-100) perccel nőtt a menetidő, mert Hódmezővásárhely és Kútvölgy állomások között korábban egy fa dőlt a pályára. A fát már eltávolították, így megindulhatott a vonatközlekedés.

Pécsbánya és Áta között egy fa dőlt a sínekre. A fa eltávolításáig szünetel a forgalom, 30-60 perces késés várható néhány vonat esetében.

Ausztria és Szlovákia felől a nemzetközi vonatok a menetrendben tervezettnél 30-120 perccel később lépik át a határt.

A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy utazás előtt érdemes tájékozódni a menetrendről a MÁV-csoport weboldalán.  

 Repülőjáratokat is módosítottak

Több repülőjárat útvonala is módosult Európában az erős szél miatt, a Liszt Ferenc-repülőtérről vasárnap délig valamennyi menetrend szerinti járat el tudott indulni, az Aeroflot moszkvai járata azonban Budapest helyett Belgrádban szállt le.

 A BKK is fennakadásokról tájékoztat

A viharos időjárás több közösségi járat közlekedésében fennakadásokat okoz - közölte a Budapesti Közlekedési Központ a Facebook-oldalán vasárnap délután. A közlés szerint a gödöllői HÉV (H8-as) egy vágányon közlekedik Cinkota és Kerepes között. A 36-os autóbusz módosított útvonalon jár, Pestszentlőrinc, vasútállomás irányában a Thököly út és a Baross utca megállót nem érintve. A 168E autóbusz módosított útvonalon jár, de megállót nem hagy ki. A szeles időjárás miatt a Libegő nem üzemel. (Ez azért magunk között szólva, nem meglepő.)

120 kilométer/óránál is nagyobb szélerősség

A meteorológiai szolgálat vasárnap délután Facebook-oldalán azt írta: a Nárciszra keresztelt viharban a legerősebb széllökéseket a Balatonnál regisztrálták: Siófokon 131, Balatonőszödön 126 kilométer/órát mértek. Szintén 126 kilométer/órás szélerősséget rögzítettek Kab-hegyen. A fővárosban Budapesten, a János-hegyen 122 kilométer/órás széllökést is mértek. Az ötödik a legerősebb széllökések sorában 121 kilométer/óra, amelyet Fonyódon rögzítettek.

Több száz bejelentés érkezett a tűzoltókhoz a fővárosban

A helyettes szóvivő közlése szerint szinte percenként érkeztek a bejelentések arról, hogy a szél, illetve kidőlt fák épületekben, infrastruktúrában okoztak kárt. A XX. kerületi Kölcsey utcában villanyvezetékre dőlt egy fa, itt a tűzoltók létrás tűzoltóautóval és láncfűrésszel távolították el a fát. A XIX. kerületi Szövetség utcában egy öles fa a vasúti sínekre dőlt. Szintén a vasúti sínre dőlt egy fa a X. kerületi Keresztúri úton, az akadályt tűzoltó daruval távolították el. A X. kerületben a Gyakorló utcában is gondot okozott a vihar: egy társasház tetejét rongálta meg a szél. A VIII. kerületben egy bevásárlóközpont tetőszerkezetét rongálta meg a szél, a veszélyes helyzetet alpintechnika segítségével szüntették meg - mondta Kolozsi Péter.

A helyettes szóvivő kiemelte, hogy a hivatásos tűzoltók munkáját önkéntes tűzoltó egyesületek és a Budapest Mentőszervezet tagszervezetei is segítik. Azt kérik a lakosságtól, hogy értesítsék a katasztrófavédelmet, ha egy korábban bejelentett káresetet időközben felszámoltak, hogy a tűzoltók sehová se menjenek ki feleslegesen.

Nincs áram Tolnában 

Csaknem hétszáz fogyasztónál okozott áramszünetet a viharos szél Tolna megye három településén - közölte az E.ON Hungária Zrt. kommunikációs referense az MTI-vel. Hőgyészen és Szakályban 396, Pörbölyön 276 fogyasztási helyen nincs áram, miután fa dőlt a vezetékre, illetve villanyoszlopok törtek el. Emellett több külterületi fogyasztónál is szünetel a szolgáltatás. Az E.ON munkatársai dolgoznak a hibák elhárításán.

Vasárnap este 19.40 - Mérsékelték a figyelmeztetéseket

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap este az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzésében azt írta: az átvonult hidegfront mögött késő estig az északnyugati szelet még többfelé kísérhetik viharos lökések. Erősen viharos, 90-110 kilométer/órás széllökéseknek már kicsi az esélye, de a Dunántúl keleti részén, a főváros tág környezetében, valamint az Alföld déli felén még előfordulhatnak 70-90 kilométer/órás szélmaximumok. Éjszakára mindenütt veszít erejéből a szél, de néhol még ekkor sem kizárt viharos szél.

Folytatódik a pofátlan lopás. Orbán strómanja, Mészáros Lőrinc annak ellenére nyerte meg a komáromi hídépítésre kiírt pályázatot, hogy ajánlata ötmilliárd forinttal került többe, mint a vetélytárs pályázóé, akit ki is zártak a versenyből - írja közleményében Niedermüller Péter,a DK EP-képviselője.