Precedens nélküli kihívás előtt állnak a spanyol alkotmányjogászok: miután tegnap délután a katalán parlamentben kikiáltották a függetlenséget, a spanyol szenátus a várakozásoknak megfelelően zöld utat adott a katalán önrendelkezés részleges felfüggesztésének. Az alkotmány erről szóló, 155. cikkelyét 214-47 arányban szavazták meg a szenátusban, és már hatályba is lépett. Éltető Andrea, az MTA KRTK Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa szerint igen nehéz alkotmányjogi kérdésről van szó: először történt a köztársaság kikiáltása, és utána a 155. cikkely elfogadása. Kérdés azonban, hogy egy önálló köztársaságra ez vonatkozik-e? Ugyanakkor az is igaz, hogy a spanyol törvények szerint illegálisan kiáltották ki a köztársaságot.
„Egyszerre van egy köztársaság és egy korlátozott régió. Nem tudni, hogy technikailag miként fogják kivitelezni a katalán vezetés cseréjét, hacsak nem erőszakkal. Ott vannak azonban az emberek, péntek este is hatalmas tömeg gyűlt a katalán kormány épülete előtt. Én azt gondolom, hogy készek akár a házánál is megvédeni Carles Puigdemont katalán vezetőt” – mondta a Népszavának a Spanyolország-szakértő, aki hozzátette: az önrendelkezés megvonása hosszú és bonyolult folyamat, várhatóan nem egyik pillanatról a másikra távolítják el a katalán vezetést, és kerül madridi fennhatóság alá a katalán rendőrség és a regionális intézmények. Amikor azonban sor kerül rá, aligha fogja mindenki szó nélkül tűrni.
Péntek Spanyolországban
„Éljen a köztársaság!” – skandálták a katalán parlament előtt várakozó tömegek tegnap, miután Carme Forcadell házelnök kikiáltotta a függetlenséget. „Olyan, mint egy valóra vált álom, rendkívül megható. Meglátjuk, hogy ellent tudunk-e állni, és a többi ország elismer-e” – mondta lapunknak Ferran Garcia Barcelonából, aki hozzátette, este ünnepelni fog. A spanyol sajtó helyszíni tudósítása szerint sokan sírva fakadtak a történelmi pillanatban, amikor kiderült, hogy megszavazták a „Katalán Köztársaság” függetlenségét kinyilvánító javaslatot.
A 135 fős regionális törvényhozásban 70 képviselő szavazott az elszakadásra, 10-en ellene, ketten pedig érvénytelenül voksoltak. A többi képviselő tiltakozásképp kivonult a titkos szavazásról. „A vokssal a katalán parlament arról döntött, hogy megindul az autonóm köztársaság alkotmányozási folyamata. Mostantól kezdik el felépíteni a saját országukat, új alkotmányt hoznak létre, és így tovább. Hogy erre lesz-e lehetőségük, az viszont nem biztos” – nyilatkozta lapunknak Éltető Andrea, az MTA KRTK Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, aki hozzátette: sok minden múlik azon, hogy miként reagál Madrid, valamint a nemzetközi közösség.
A spanyol vezetés péntek délután rendkívüli kormányülésen vitatta meg a következő lépéseket, a tárgyalás késő estig tartott. Mariano Rajoy néppárti kormányfő a katalán voks után, péntek délután nyugalomra intett, s igyekezett biztosítani a közvéleményt, hogy „minden vissza fog térni a törvényes keretek közé”. A kormányülés után pedig bejelentette, hogy a spanyol kormány feloszlatja a katalán kormányt.
A nyugalomra intés nem hatott megnyugtatóan a gazdasági életre, a spanyol tőzsde már délután zuhanásba kezdett. Hogy a krízist mindez idáig belügyként kezelő, s a mediációt visszautasító Európai Unió tervez-e határozottabb fellépést, egyelőre kérdés. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke pénteken Twitteren azt írta, az EU-szemszögéből semmi sem változott. „Spanyolországgal tárgyalunk továbbra is” – írta a közösségi oldalon.
Sosem gondoltam volna, hogy eljutunk idáig. Biztos, hogy lesz fennforgás. Valószínűsíthető, hogy sok katalán politikust fognak letartóztatni zendülés miatt. Ez utcai összetűzésekhez vezethet – mondta lapunknak Barcelonából Josep Maria, egy egységpárti katalán.
Barcelona kettészakadt - Az egyik fele a függetlenség mellett, a másik a függetlenség ellen demonstrál
Ahogy a katalán parlamentben kikiáltották Katalónia függetlenségét, valóságos utcai karnevál kezdődött a városnak abban a részében, ahol az elszakadáspártiak gyülekeztek. Több ezren gyűltek össze ünnepelni. Ők azok, akik egyelőre nem foglalkoznak azzal, hogy a madridi kormány felfüggesztette a katalán autonómiát és azzal sem, hogy a katalán elnököt lázadás miatt le is tartóztathatják. A város másik felében közben a spanyol kormány döntését ünnepelták, és az ország egysége mellett tüntettek. Az új egység megteremtése Madrid számára is különösen fontos. December 21-re előrehozott választásokat írtak ki Katalóniában. Közben a vezető európai országok és az Egyesült Államok egymás után jelentik be, hogy nem ismerik el a Katalán függetlenséget és a spanyol egység mellett állnak ki.
A magyar kormány Spanyolország belügyének tekinti a katalán függetlenség kikiáltását - közölte a külgazdasági és külügyminiszter az MTI-vel. Szijjártó Péter előzőleg telefonon egyeztetett Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszterrel a katalán függetlenség kikiáltását követően Spanyolországban előállt helyzetről. A külgazdasági és külügyminiszter az MTI-t arról tájékoztatja, hogy a magyar kormány a kérdést Spanyolország belügyének tekinti, és bízik abban, hogy sikerül a helyzetet minél előbb a spanyol alkotmányos előírásoknak megfelelően rendezni.
A BBC szombat délelőtt közölte: Madrid megfosztotta az autonómiától Katalóniát, a tartomány irányítását pedig átadta a spanyol miniszterelnök-helyettesnek, Soraya Saenz de Santamariának. A kormány eltávolította Josep Lluís Trapero Álvarez-t Katalónia autonóm Mossos rendőrségének vezetőjét.
A spanyol kormány megkezdte a katalán kormányzati feladatok átvételét szombaton, miután a szenátustól kapott felhatalmazás alapján Mariano Rajoy miniszterelnök péntek este feloszlatta az autonóm regionális kormányt - informál az MTI. Josep Lluis Trapero katalán rendőrfőnök helyére Ferrán López főfelügyelőt nevezték ki, aki eddig a katalán rendőrség területi koordinációjáért felelt, és a testület második embere volt. Nyilvános levélben köszönt el a katalán rendőrségtől Pere Soler eddigi főigazgató, akit péntek este mentett fel posztjáról a spanyol miniszterelnök.
A spanyol sajtóban megjelent információk szerint várhatóan mintegy 150 magas beosztású katalán kormányzati tisztségviselő menesztését vonja maga után a spanyol kormány intézkedéssorozata. Madridban szombaton kora délután tüntetést tartottak, hogy kifejezzék a spanyol nemzet egységét és a katalán függetlenségi nyilatkozat elutasítását. A spanyol nemzeti zászlót lengető résztvevők teljesen megtöltötték a belvárosi Plaza de Colónt. "Éljen Spanyolország! Éljen Katalónia!" - skandálták, és sokan emeltek "Együtt" feliratú táblákat a magasba. A spanyol egység támogatóit vasárnap Barcelonában várják nagy szabásúra tervezett felvonulásra.
Közben Barcelonában "demokratikus ellenállásra" szólított fel a spanyol alkotmány 155-ös cikkének alkalmazásával szemben Carles Puigdemont eddigi katalán elnök, akinek menesztését péntek este jelentette be a spanyol miniszterelnök a spanyol szenátustól kapott felhatalmazás alapján. "Egy demokratikus társadalomban a parlament választja vagy menti fel az elnököt" - jelentette ki. A katalán politikus előre rögzített televíziós nyilatkozata elején elmondta: a katalán kormány teljesítette ígéretét azzal, hogy a helyi parlament pénteken megszavazta a független "Katalán Köztársaság" létrehozását célzó javaslatot. "Tovább dolgozunk, hogy szabad országot építsünk" - hangsúlyozta Puigdemont.