A klímaváltozás tudományos tény, és hatása már világszerte egyértelműen érezhető, fenyegetve ezzel az emberiség egészségét, lakóhelyét és társadalmi-gazdasági rendszerünk fenntarthatóságát. Tajvan is részese ennek a változásnak; csupán ebben az évben számos extrém időjárási esemény elszenvedője volt. A hosszú távú erős esőzés rekordokat döntött és óriási károkat okozott a lakosságnak, majd ezt követően, augusztusban az észak-tajvani területek szenvedtek el egy példátlan hőhullámot. Nemzetközi tudományos jelentések szerint a 2016-os globális átlaghőmérséklet is megdöntött minden rekordot.
Ennek ellenére nem szabad azt éreznünk, hogy minden veszve van, inkább fel kell ismernünk, hogy a Földünk állapota szorosan összefügg az emberiség túlélésével, és megragadnunk a lehetőségeket, hogy átalakítsuk életformánkat – téve mindezt tevékenyen, konkrét lépésekkel.
Tajvan mint szigetországbeli nemzet, erősen kitett a klímaváltozás legádázabb következményeinek. Válaszul a globális kihívásra, bevezettük az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére és kezelésére vonatkozó törvényt, a hozzá tartozó irányelvet, valamint akciótervet, mely hat nagyobb területet ölel fel (energia, termelés, közlekedés és szállítás, lakó- és ipari övezetek, mezőgazdaság, környezet). A témákban 200 feletti kezdeményezés született, az irányelvek szerint pedig 5 évente felül kell vizsgálni a cselekvéseket, biztosítva ezzel, hogy hatékonyan működhessen a rendszer.
Annak érdekében, hogy létrehozhassuk a tiszta energia kapacitást a jövő nemzedéke számára Tajvanon, valamint hogy javítsuk a levegő minőségét, a kormányzat kitűzte az ambiciózus célt, miszerint az energiaellátás 20 százaléka megújuló energia, 50 százaléka természetes gáz, és csupán 30 százalék legyen a szén alapú energia 2025-re. Emellett a kormányzat módosította az áramellátási törvényt, támogatva ezzel a zöld energia elterjesztését. A kormányzat további támogatást biztosít az üzleti vállalkozások és az ipar számára abban, hogy mielőbb be tudja vezetni a zöld energiás technológiákat.
Röviden tehát: összhangban a Párizsi Egyezménnyel, Tajvan minden tőle telhetőt megtesz a klímaváltozás elleni küzdelemben, és küzd a szén alapú energia 2005-ös mennyiségének 50 százalékra történő csökkentéséért 2050-re.
Tajvan erőfeszítései az évek során az újrahasznosítás és a szemétkibocsátás csökkentése terén felkeltették a világ figyelmét. 2016-ban a Wall Street Journal megjelentett egy cikket, mely kiemeli, hogy Tajvan, mely egykoron Szemetes Sziget néven volt ismert, az évek során az újrahasznosítás példájává vált. A megtett intézkedések között szerepel az ipari érték lánc megteremtése, a speciális körkörös gazdasági zónák kialakítása, és az üzleti lehetőségek kiaknázása a szükséges ipari átalakításért. Reményeink szerint 2022-re Tajvan a körkörös gazdaság központjává válhat Ázsiában.
A világ vezetői, beleértve a pápát is, egyre többször és hangsúlyosabban hívják fel a figyelmet arra, hogy többet kell tenni a klímaváltozás veszélyei ellen. Tajvan vezetője, Tsai Ing-wen elnök asszony megígérte, hogy országa megingathatatlan pozitív erőként támogatja majd a megoldás keresését abban, hogy megőrizhessük Földünket a következő generáció számára. Mi semmi többet nem szeretnénk, mint hogy együtt dolgozhassunk a világ országaival és megtehessünk minden lehetséges dolgot a klímaváltozás megfékezésére.