CIA;FBI;Donald Trump;akták;Kennedy-gyilkosság;

Amikor még úgy látszott, Dallas utcáin csak ünneplők fogadják az elnöki párt Fotó: AFP

- Kinyílhatnak a Kennedy-akták

Ötmillió oldalnyi dokumentumot tettek közzé a Kennedy-gyilkosságról, de még mindig nem tudni egészen biztosan, ki és miért ölte meg 1963-ban az elnököt.

A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) megakadályozhatta volna a 35. amerikai elnök, John Kennedy meggyilkolását. A New York Times egykori újságírója, Philip Shenon - aki könyvet is írt a történtekről - azt állítja, a hírszerzésnek korábban annyi információja volt, hogy könnyűszerrel elérhette volna: az elnök ne nyitott autóban vonuljon végig Dallas utcáin. Emlékezetes, hogy 1963. november 25-én ott érték a halálos lövések. Ma sem tudni biztosan, egy vagy több gyilkos volt, s azt sem, valóban összeesküvés állt-e a merénylet hátterében. A kérdésekre pedig feltehetően nem adnak választ azok a titkos akták sem, amelyeket tegnap tettek közzé az Egyesült Államokban.

Donald Trump ugyanis feloldotta az eddig zárolt iratok titkosítását. A jelenlegi elnök és az egykori eseményeket kutató történészek egyetértenek, hogy a dokumentumok aligha segítenek a teljes homály eloszlatásában. Érdekes viszont, hogy máig él az a korábbi teória, miszerint Lee Harvey Oswald egyedül tehető felelőssé az elnök meggyilkolásáért. A fiatalembert néhány órával a dallasi lövések eldördülése után vették őrizetbe és rövid időn belül ismertté vált, hogy kommunista-barát, járt Kubában és Mexikóban, továbbá kapcsolatok fűzték az akkori Szovjetunió titkosszolgálatához. Az életrajzára felépített összeesküvés-elméletek pedig csak színesedtek azután, hogy alig két nappal Kennedy meggyilkolása után a rendőrség őrizetében lévő Oswaldot a kamerák előtt lőtte agyon agy dallasi bártulajdonos, Jack Ruby.

A CIA és az FBI mindeddig őrizte az egykori vizsgálatokról szóló anyagokat. Most mintegy ötmillió oldalnyi irat, nagyjából 3100 új, korábban sehol sem közzétett dokumentum került napvilágra, s természetesen kiderülhet belőlük a szolgálatok felelőssége is. Amerikában és világszerte ezért várták óriási érdeklődéssel az akták nyilvánossá tételét. Egyelőre azonban megmarad a kérdés, amit egykor egy magyar pol-beat dalban is feltettek: Ki ölte meg Kennedyt?

A jövendő cseh kormányfő ma már Magyarország második legnagyobb agrárbefektetője, aki termelési rendszerekben gondolkodik.