Spanyolország;Katalónia;Mariano Rajoy;Carles Puigdemont;

Fotó: Perrone Claudio/Citizenside

- Harc Katalóniáért

Carles Puigdemonttól mind többen követelik, hogy vagy mihamarabb írjon ki választásokat, vagy kiáltsa ki a függetlenséget.

Carles Puigdemontnak sürgősen lépnie kell valamit, mielőtt végképp elveszíti az uralmat a száguldó autó fölött – ezzel a hasonlattal írta le a katalán vezetőre nehezedő nyomást az El País spanyol napilap hétfő reggel.

Az 54 éves politikust már október 1-je óta tétlenséggel vádolják egyes függetlenségpárti erők a regionális parlamentben, a katalán önrendelkezés részleges megvonásának szombati elindítása óta azonban kétféle megoldást sürgetnek egyre többen: az egyik tábor azt várja Puigdemonttól, hogy még a madridi beavatkozás előtt gyorsan írjon ki választásokat Katalóniában, a radikálisabb tábor azonban sürgeti, hogy egyszersmind kiáltsa már ki végre a függetlenséget.

A katalán parlament a spanyol sajtó értesülései szerint a hét végén ül össze – vélhetően csütörtökön –, hogy megvitassa, milyen választ adjon a központi kormány múlt hét szombati történelmi döntésére. Egyes vélemények szerint Puigdemontnak a teljes arcvesztés elkerülése érdekében ekkor már tényleg valamilyen határozott döntést kell hoznia.

Nem lesz könnyű helyzetben, hiszen ha valóban csütörtökön tartják a katalánok a parlamenti ülést, akkor egy nappal azelőtt kell megnyilvánulnia, hogy Madridban a spanyol parlament felsőháza, a szenátus megszavazná az önrendelkezés megvonását jelentő 155. cikkely élesítését. A spanyol kormány tagjai a héten vitatják meg, hogy a katalán önrendelkezés részleges megvonásának mi legyen a forgatókönyve, sőt, még módosíthatnak is azon, amit múlt hét szombaton bejelentettek.

Azonban aligha állnak el attól a két fő alappillértől, amelyet Mariano Rajoy konzervatív kormányfő szombati, a kormány rendkívüli ülése után tartott sajtótájékoztatóján bejelentett. A „nukleáris opcióként” jellemzett 155-ös cikkelyre hivatkozva kezdeményezték a katalán kormány feloszlatását, s azt, hogy legfeljebb fél éven belül előrehozott parlamenti választásokat rendezzenek Katalóniában. Ezen túl a katalán rendőrség, a Mossos, valamint a regionális köztévé fölött is átvenné Madrid az irányítást – írta a The Spain Report, miután bepillantást nyert a szenátusnak küldött dokumentum másolatába. A híroldal beszámolója szerint a régiós gazdaság is a központi kormány felügyelete alá kerül, s az átmeneti időszakban ugyan működni fog a katalán parlament, de nem jelölhet új régiós vezetőt, s nem is szavazhat meg semmilyen törvényt Madrid jóváhagyása nélkül.

A szenátus e hét pénteken szavaz a 155. cikkelyről, ám nagy meglepetésekre nem kell számítani, hiszen a kormánypártnak megvan az abszolút többsége a spanyol parlament felsőházában. Az intézkedések akkor lépnek életbe, amikor megjelennek az állami közlönyben.

Rajoy szombati sajtótájékoztatóján elutasította, hogy a spanyol kormány megfosztja Katalóniát az önrendelkezéstől, e helyett az alkotmányos rend visszaállítását emlegette. „A párbeszéd kedves szó, de a dialógus nem azt jelenti, hogy el kell fogadni mások követeléseit. A törvényes kereteken kívüli párbeszéd nem demokratikus” – mondta a kormányfő, s hozzátette, Madridnak négy célja van a 155. cikkely élesítésével: a központi kormány vissza akar térni a törvényes keretekhez, választásokat szeretne látni Katalóniában, ismét békében akar együtt élni a régióval, és szeretné, ha a gazdasági fellendülés folytatódna.

Carles Puigdemont órákkal később jelent meg a kamerák előtt, és kijelentette, hogy Franco óta nem érte ilyen támadás a régiót, s Madrid meg akarja semmisíteni az önrendelkezést. Ezt nem fogadhatjuk el, meg kell védeni az intézményeket – mondta.

Polgári engedetlenség és demonstrációk várhatók
A jelenlegi kiélezett helyzetben katalizátorként működhetnek az utcai megmozdulások. Szombaton közel félmillióan demonstráltak az 1,6 milliós katalán fővárosban, Barcelonában, s várhatóan tömegek tüntetnek majd az elkövetkező napokban.
A szélsőbaloldali Népi Egység (CUP) hétfőn bejelentette, hogy a héten „erőszakmentes” akciókkal tiltakozik a 155. cikkely ellen. Az Europa Pressnek eljuttatott közleményében a párt bejelentette, hogy polgári engedetlenségre szólítja fel tagjait és szimpatizánsait.

Behatolt egy férfi hétfőn az Eho Moszkvi rádió épületébe, ahol megkéselte Tatyjana Felgengauer műsorvezetőt - közölte a rádióállomás honlapján.