népszavazás;aláírásgyűjtés;Római-part;mobilgát;

Az Együtt, a Párbeszéd, a Demokratikus Koalíció, az LMP, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt, a Magyar Liberális Párt, az MSZP, a MoMa é

- Elsodorhatja a Római-partra tervezett gátat a kampány

Negyedjére is kicselezné a Fidesz a népszavazás intézményét. Hétfőn a Jobbik kivételével az összes ellenzéki párt elkezdte gyűjteni az aláírást azért, hogy a főváros lakossága szavazhasson arról: a vízparton szeretné-e látni a Római-parti mobilgátat, ahogy azt áprilisban a fejük fölött már eldöntötte a kormánytöbbség, vagy sem.

Bár már az is kétséges, hogy sikerül-e összegyűjteni a népszavazás kiírásához szükséges 138 ezer aláírást november közepéig, ám a Fidesz láthatóan nem akar kockáztatni: Tarlós István ugyanis hirtelen „rendkívüli közgyűlést” hívott össze szerdára gátügyben. Bár a főpolgármester és társai előterjesztése hivatalosan még nem ismert, a Magyar Nemzet a hétvégén már megszellőztette, s városházi berkekben is nyílt titok, hogy a kormánytöbbség ki fog hátrálni a tavasszal megszavazott nyomvonalat előíró döntés mögül, és helyette úgy rendelkezne, hogy pár méterrel beljebb, a mai magántelkek szélén, az úgynevezett kerítésvonalon húzódjon a gát.

A Fidesz mindezzel két legyet ütne egy csapásra: a kerítésvonali mobilgát is megvédené – közpénzből – az ártérbe építkező kormánypárti ingatlanosok vagyonát, másfelől így a környezetbarát és jóval olcsóbb Királyok-Nánási úti nyomvonalat forszírozó ellenzékieknek új népszavazási kérdést kellene benyújtania.

A kormányoldalon lassan szokássá válik, hogy minden esetben kitérnek az esélyesnek tűnő népszavazások elől. Így tavaly tavasszal a Fidesz simán beáldozta a vasárnapi boltbezárást, csak nehogy az MSZP elindíthassa a saját, szabad vasárnapi népszavazását, majd idén a Momentum váratlanul sikeres aláírásgyűjtése nyomán a Fidesz letett a budapesti olimpia nagyívű álmáról is. Mikor nemrégiben a teljes ellenzék felsorakozott Vágó Gábor civil aktivista korrupcióellenes népszavazási kérdése mögé, a Fidesz pillanatok alatt törvénybe iktatta Vágóék követelését, a korrupciós bűncselekmények elévülésének 12 évre történő emelését.

Fleck Zoltán jogszociológus szerint látható, hogy a kormánypártnál már csak a politikai logika működik, a Fidesz mindent a hatalmon maradásnak rendel alá. A szakértő szerint a tekintélyelvű rendszereknél teljesen megszokott a népszavazás intézményének kiüresítése. Nem véletlen, hogy a hazai közigazgatás intézményei közül az Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) érezhető igen erősen, hogy a kormánypárt kézben tartja a testületet, így az NVB még véletlenül sem enged át olyan kérdést, ami a rendszer alapjait veszélyezteti. Néhány ritka esetben ugyan az NVB is átenged egy-egy ellenzéki kérdést, ám ez Fleck szerint ez is az autokrácia Kádár-érában megszokott működésére emlékezetet: a felgyülemlett feszültség leengedésére néha kicsit engednek a szelepen, ám a párt valójában egy pillanatig sem engedi, hogy valódi társadalmi vita alakulhasson ki.

A kormánypárt pánikolhat, hiszen szavazói közül most jóval kevesebben mennének el szavazni, mint négy évvel ezelőtt – hangsúlyozza a ZRI Závecz Research ügyvezető igazgatója.