;

közgazdasági Nobel-díj;Richard Thaler;

FOTÓ: CARSTEN REHDER / POOL / AFP

- Richard Thaler kapta a közgazdasági Nobel-emlékdíjat

A viselkedési közgazdaságtan területén folytatott kutatásaiért Richard H. Thaler amerikai közgazdásznak ítélte oda a Nobel-emlékdíjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. Az elismerést azért kapta, mert rávilágított arra, hogyan befolyásolják az olyan emberi gyengeségek, mint az ésszerűség és az önuralom hiánya végső soron a piacokat.

A 72 éves Thaler társszerzője a Nudge című bestsellernek, amely 2008-ban jelent meg, és 2011 óta magyarul is olvasható. „A könyv hidat épített az egyének döntéshozásának gazdasági és pszichológiai elemzése között. Az alacsony szintű racionalitás, az önkontroll hiánya és a szociális preferenciák következményeinek feltárásával megmutatta, hogy ezek az emberi jellemvonások szisztematikusan befolyásolják az egyéni döntéseket éppúgy, mint a piaci eredményeket” – szól a Királyi Svéd Akadémia indoklása. A Nudge (bökés) teória, amelynek alapjait a volt Fehér Házi tanácsadóval, Cass Sunsteinnel dolgozta ki, azt állítja, kis ösztönzések sarkallhatnak embereket bizonyos döntések meghozatalára. Például, amikor arról informáltak brit állampolgárokat, hogy a többség már befizette adóját, az meggyorsította a befizetési hajlandóságot. Vagy sokkal hajlamosabbak voltak szigetelni a padlásukat, ha segítséget kaptak a kitakarításához.

Munkája arra nézve nyújtott információkat a politikusoknak, hogy megkeressék azokat a módszereket, amelyekkel befolyásolhatják szavazóikat és formálhatják a társadalmakat, amikor a költségvetési deficit behatárolja a költségkereteiket. Barack Obama és David Cameron is csoportokat hoztak létre annak tanulmányozására, hogy a viselkedési közgazdaságtan hogyan befolyásolhatja, a kormányaik megtakarításit.

A bejelentést követően Thaler újságíróknak telefonon elmondta: kutatásainak legfontosabb hatása az a felismerés, „hogy a gazdasági döntéshozók emberi lények, és a közgazdasági modelleknek ezt figyelembe kell venniük”. Munkássága során arra is rámutatott, hogyan buknak el az emberek a hosszútávú megfontolásokkal szemben, ami magyarázza, sok ember miért nem tervez és takarít meg idős korára.

2015-ben Thaler a Big Short című filmben is szerepelt Selena Gomezzel, ahol egy blackjack asztalnál a ,,forró kéz" téveszméjét magyarázza, amely szerint hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egy megtörtént szerencsés eset, a jövőben is megismétlődik. "Kár hogy ez nem volt része az indoklásnak - jegyezte meg és hozzátette, Trump jól tenné, ha megnézné a filmet.

A friss kitüntetett azt mondta, a díjjal járó pénzösszeget, a 9 millió svéd koronát (296,5 millió forint) „irracionálisan” fogja elkölteni.

A Boldogi Tájház nyerte el az Év Tájháza címet 2017-ben - közölte a Szabadtéri Néprajzi Múzeum hétfőn.