offshore;offshore cégek;Orbán Győző;

Illusztráció: Népszava

- Orbán testvére egy offshore-hátterű cég tulajdonosa?

A miniszterelnök egyik testvére, ifjabb Orbán Győző közvetett módon tulajdonosa egy offshore-hátterű cégnek, amelynek korábban voltak munkái Kazahsztánban és Nigériában, valamint van érdekeltsége Csecsenföldön is - írja a Direkt 36.

Az már régóta ismert, hogy a miniszterelnök apjának és testvéreinek vállalkozásai érdekeltek a kőbányászatban és a betontermékek gyártásában, néhány éve pedig a szállítmányozásban is egyre erősebb pozíciókra tettek szert. Orbán Győző résztulajdonában lévő cég azonban tavaly december óta egy Brit Virgin-szigetekre bejegyzett, Adrere Limited nevű offshore céggel együtt birtokol egy eddig elsősorban külföldre dolgozó műszaki vállalatot is. Ezt a céget Yntergy Zrt.-nek hívják, és saját üzleti beszámolói szerint a cégnek korábban az egyik legnagyobb megrendelője a kazahsztáni LKZ vonatösszeszerelő üzem volt, de megjelentek az Oroszországhoz tartozó Csecsenföldön, valamint voltak nigériai megbízásaik is.

Papp András Zoltán, az Yntergy Zrt. vezetője és résztulajdonosa a Direkt36-nak azt mondta, az Adrere Limited tulajdonosa egy orosz magánszemély, akinek a kilétét nem kívánta felfedni. Ifjabb Orbán Győző a Gamma Analcont Kft.-n keresztül szerzett részesedést az Yntergyben. A Gamma Analcont egy műszaki eszközöket gyártó vállalkozás, amelyben 2015 januárjában lett résztulajdonos a kormányfő testvére. Ennek a cégnek a vezetője és résztulajdonosa is Papp András Zoltán, aki a portálnak azt mondta, régi, személyes ismeretség fűzi ifjabb Orbán Győzőhöz. 

A portál emlékeztet, hogy tavaly augusztusban közel 300 millió forintot kaptak egy megújuló energiával foglalkozó projektre, előtte bő fél évvel pedig 57 millió forintos támogatáshoz jutottak a cég termelési kapacitásának bővítésére.

Mint emlékezetes, Orbán Viktor korábban heves bírálója volt az offshore-cégek használatának, és a 2010-es választási kampányában ígéretet is tett arra, hogy az ő kormányzása alatt vége lesz az offshore-lovagok világának.

Ha a gazdasági észszerűséget vesszük alapul, nehéz eldönteni, milyen szempontok alapján dönti el a kormány, melyik nagyvállalatnak ad támogatást, és melyiknek nem - írja a Magyar Nemzet, miután kikértek 27 egyedi kormánydöntés alapján kötött szerződést közérdekű adatigénylés formájában a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól. A szerencsés cégek sorából természetesen nem hiányozhat Mészáros Lőrinc gázszerelőből lett milliárdos érdekeltsége.