„A napirend magában rejti a vitát. Amikor elvállaltam, hogy a választmány elnöke legyek, megmondtam, hogy a fejemben ez a grémium a párt parlamentje, ezért itt minden kulturáltan elmondott nézetnek van helye” - fogalmazott lapunknak Hiller István. A vitát ő fogja vezetni, ami után „tudatos és összezárt csapat fog a választók elé állni”. Ezentúl velük és az országgal akar foglalkozni a párt.
Kíváncsiak voltunk, hogy Lendvai Ildikó, az MSZP egykori elnöke, a Deák Ferenc Kör tagja mit vár a mai ülésétől. „Az MSZP-nek be kell bizonyítania, hogy abbahagyta a vergődést, nem belső viszályokkal és köldöknézéssel akar foglalkozni, hanem próbálja egy nagy hajrával pótolni az eddig elvesztett lehetőségeket”- vélekedett Lendvai. Ennek látszólag ellentmond, de az egykori elnök elvárja azt is a választmánytól, hogy ne lépjenek fütyörészve tovább, mintha semmi sem történt volna az elmúlt napokban. Az MSZP-t a közvéleményben ugyanis gyanú lengi körül. Lendvai szerint tisztázni kell: csak annyi történt-e, hogy a többi párt más véleménye miatt nem volt megvalósítható Botka László eredeti stratégiája és korrekcióra volt szükség, vagy pedig voltak olyanok, akik a korrekciót összetévesztették a jelölt likvidálásával. „Nem gondolom, hogy ennek hosszasan elhúzódó folyamatnak szabad lennie, de hogy meg kell történnie abban biztos vagyok” - hangsúlyozta a volt pártelnök, hozzátéve: ha mindent a szőnyeg alá söpörnek előbb-utóbb hasra esnek a buckában. Lendvai azt várja, hogy ha van a szőnyeg alatt valami, az előkerüljön és kisöpörjék, ugyanakkor kifelé megfogalmazódhasson ennek segítségével az az üzenet, hogy az MSZP ismét járóképes, nem fog a buckákon hasra esni.
Juhász Ferenc, Lendvaihoz hasonlóan tagja a Deák Körnek. A szocialisták volt honvédelmi minisztere a Facebookra kirakott egy fotót, amely Molnár Zsoltot, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnökét ábrázolja, és azt írta alá: Te vennėl tőle használt autót? Botka távozása után most már tényleg az itt a nagy kérdés, lesz-e, aki vesz tőle "használt autót"... úgy tűnik, az MSZP elnöksége készségesnek mutatkozik és Botka helyett tőle "vásárol", lelkük rajta...
Miközben információnk szerint az MSZP és a Demokratikus Koalíció jövő hét szerdán tárgyalni fog, a Jobbik elnöke udvarolni kezdett a baloldali szavazóknak. Vona Gábor nyílt levelében azt írta: Botka távozásával a Jobbik maradt az egyetlen erő, amely képes leváltani a Fideszt. „Vona azt hiszi hullarabló lehet, a mi dolgunk az, hogy bebizonyítsuk: nem vagyunk hullák” - kommentálta a radikális pártvezető szavait a Népszavának Lendvai Ildikó. Vona úgy fogalmazott, nem érdekes a bal és a jobboldal közötti különbség, a lényeg a kormányváltók és a kormánypárt között van. Az MSZP volt elnöke egy harmadik különbséget érez a legfontosabbnak, ami az európai demokratikus és szolidáris Magyarországot akarók, és az Európától elfordulók, a demokrácia iránt nem elkötelezettek, egyes társadalmi csoportokat kirekesztők között van. Vona példaként utalt a Jobbik által működtetett, kitűnő önkormányzatokra is. „Az a baloldali szavazó, aki most kissé el van keseredve az MSZP nehézségei miatt döntse el magában, hogy szeretne-e Toroczkai László országában élni, vagy mégis inkább abban a modellben hisz, amit Botka Lászlóval és most már nélküle, de ugyanazon értékek alapján az MSZP képvisel” - mondta Lendvai.
Nem tört össze Botka László távozása miatt az MSZP szavazóbázisa, ahogy a demokratikus ellenzék pártjainak támogatóit sem viselte meg túlzottan, hogy a szegedi polgármester nem akar többé miniszterelnök-jelölt lenni – erre jutott a Publicus Intézet. A közvélemény-kutató cég a Vasárnapi Hírek megbízásából térképezte fel miképp vélekednek a választók egy Botka nélküli jövőről. Megdöbbentő módon leginkább a Fidesz, illetve a Jobbik támogatói gondolták úgy, hogy a szegedi polgármester visszalépése érdemben reszeli a kormányváltás esélyét. Az MSZP bázisának 82 százaléka ezzel szemben úgy érzi, ha már ez történt, akkor jó, hogy most lépett vissza Botka, mert így még van idő, hogy egy új jelölttel megerősödjön a baloldal. Ha szolidabb arányban (73 százalék), de hasonlóképp vélekedik a többi demokratikus párt tábora – és ezt a véleményt osztja a bizonytalanok többsége is (59 százalék). Utóbbi különösen fontos, ugyanis ha van vokstartaléka a baloldalnak, akkor ebben a körben van.