bulinegyed;Belső-Erzsébetváros;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Népszavazás jön a bulinegyedben

Hiába volt az ellenzéknek többsége az erzsébetvárosi képviselő-testületben, ám a bulinegyed ügyében összehívott keddi, rendkívüli közgyűlésen végül mégis az a végeredmény alakult ki, amit a Fidesz akart: továbbra sem korlátozták Erzsébetváros képviselői a bulinegyed vendéglátósainak a nyitva tartását, mindössze úgy döntöttek, hogy egy majdan kiírandó népszavazás döntsön a kérdésről. 

Emellett jelentősen megnövelték a szemétgyűjtésre, takarításra, nyilvános vécékre, rendfenntartásra szánt büdzsét. Az ülés elején a kerületi Fidesz javasolta, hogy népszavazás döntsön a nyitva tartásról, ám addig maradjon érintetlenül a jelenlegi korlátlan nyitva tartás.

Ezt az ellenzék ebben a formában leszavazta, ugyanakkor elfogadta a jobbikos Stummer János külön népszavazási kezdeményezését. Ezt követően a testület külön napirendi pontként szavazott a nyitva tartásról. Az LMP-s Moldván László azt a javaslatot tette, hogy éjfél és hat óra között zárva legyenek a zajos szórakozóhelyek. Azonban hiába nyomott erre igent az ellenzék zöme, a mérleg nyelve a jobbikos Stummer volt, aki a fideszesekhez hasonlóan tartózkodott, így nem ment át a javaslat. Stummer azzal indokolt, hogy ez „szemfényvesztés” lett volna, ha ugyanis éjfélkor bezárják az üzleteket úgy „félrészeg alakok lepik el az utcát.”

Az előterjesztésben szereplő három másik, vendéglátóhelyek nyitva tartását korlátozó intézkedési javaslatot ellenben úgy szövegezte meg a beterjesztő önkormányzat – kivételekkel tette volna értelmetlenné a tiltást -, hogy ott az ellenzék tartózkodott a szavazástól. Így végül maradt a végeredmény, hogy a népszavazásra hivatkozva a kerület szórakozóhelyei hosszú időre megmenekültek az éjszakai bezárástól. Nem csoda, hogy több „vendéglátópárti” tapsban tört ki az ülésteremben. Nem így az erzsébetvárosi lakók képviselői. „Nagyon csalódottak vagyunk. Bíztunk benne, hogy a képviselőink mernek igent vagy nemet szavazni”- mondta lapunknak Barta Veronika, az Élhető Erzsébetvárosért Facebook-csoport alapítója. - Batka Zoltán

Nyár óta tüntetnek a lakók

A helyiek idén júliusban tiltakoztak először a Belső-Erzsébetvárosban tapasztalt éjszakai zaj és a tarthatatlan közállapotok ellen. Az Élhető Erzsébetváros mozgalom legfőbb kifogása, hogy az önkormányzat 2013-ban a kerület ezen részén megszüntette a csendrendeletet, így a vendéglátóhelyek korlátlanul lehetnek nyitva. Az első demonstrációról írt riportunkat ide kattintva olvashatja el!

A tüntetők Vattamány Zsolt polgármesternek is írtak nyílt levelet augusztus elején, amiben azt sérelmezték: úgy élnek ezrek a „bulinegyedből”, hogy azzal tönkre teszik az itt élők nyugalmát, és a világörökség részét képező belvárost is, másrészt a döntéshozók elfelejtették megkérdezni az itt élőket, mielőtt a „csendrendeletet” megalkották. 

A nyílt levélre két hétre rá úgy reagált a fideszes polgármester, hogy a rendelet "módosításának előkészítése folyamatban van. Az előkészítés során, azaz jelenleg is a lehető legszélesebb körű egyeztetéseket folytatom az érintettekkel, szakértőkkel. (...) A széleskörű előkészítés végeredményeként szeptember hónapban, rendkívüli ülésen tervezi a városvezetés az új rendeletet előterjeszteni és elfogadtatni."

Másodjára augusztus végén vonultak utcára a Belső-Erzsébetvárosban élő tiltakozók a kerületrészt elözönlő, hétvégenként 150-200 ezer buliturista és az önkormányzat nemtörődömsége miatt. Mint mondták, az a céljuk, hogy a kerület újra egy olyan hely legyen, „ahová a turisták a kulturális látnivalók miatt jönnek és nem azért, hogy itt rommá igyák magukat”. A demonstrálók egy petíciót is átadtak az önkormányzatnak, melyben követelték, hogy a szórakozóhelyek csak éjfélig lehessenek nyitva, gyakrabban ürítsék a kukákat, többet takarítsák a közterületeket és kérték nyilvános vécék felállítását.

Elindította az Együtt az aktivista.egyuttpart.info internetes oldalt, amelyen a Római-part sorsát fontosnak gondoló budapestiek jelentkezhetnek a számukra alkalmas helyen és időpontban lévő kitelepülésekre.