Már csak a magyar kormányon múlik, mikor írják alá a CEU további budapesti működését garantáló egyezményt - értesült a Népszava saját forrásból csakúgy, mint a hvg.hu. Akárcsak a A Soros György által alapított Közép-európai Egyetemnek formálisan lesz egy amerikai "anyaintézménye", a New York államban lévő Bard College, így teljesül a direkt az intézmény ellehetetlenítése kedvéért módosított magyar felsőoktatási törvény vonatkozó előírása. Az egyetlen nyitott kérdés az egyezmény bejelentése és az aláírás időpontja. A törvény erre az év végéig ad lehetőséget. Lapunk kormányzati forrásból úgy tudja, hogy a megállapodás előtt tornyosuló utolsó akadály az éppen most kezdődött Soros-ellenes kampány. Amíg az tart, nyilván nem lehet beismerni, hogy nem sikerült elüldözni Magyarországról a CEU-t.
Mindazonáltal, ahogyan a parlament villámgyorsan elfogadta a lex CEU-t, úgy nyilván a New York állammal kötendő szerződést is egy nap alatt ratifikálni lehet - ha van hozzá kormányzati szándék. Az idő tehát nem sürget. Még van három hónap, hogy kifusson a "nemzeti konzultáció", közzé lehessen tenni annak előre megjósolható "eredményeit", kiaknázni az ebben rejlő kampánylehetőséget, majd mindennek végeztével úgy tenni, mintha az Egyesült Államok behódolt volna a magyar követelésnek.
A valóság ezzel szemben az, hogy az amerikai diplomácia erőteljesen és egyértelműen a magyar kormány értésére adta: szó sem lehet a CEU bezárásáról. Erről ráadásul nem is a külügyminisztériumban, hanem a Fehér Házban döntöttek. Soros György bár politikailag nem ért egyet Donald Trumppal, az elnökhöz hasonlóan a New York-i üzleti életből kinőtt milliárdos. Régi ismerősök, és az is összeköti őket, hogy Soros több mint negyedmilliárd dolláros kölcsönt nyújtott Trump vejének, Jared Kushnernek, annak Cadre nevű ingatlanfejlesztő vállalkozásához. A magyar kormány tehát finoman szólva naiv volt, amikor azt hitte, hogy Trump elnökké választásával Orbán Viktor szabad kezet kap a Sorossal való leszámoláshoz.
A CEU továbbra sem nyilatkozik az ügyben. Megkeresésünkre mindössze annyit közöltek, bár nem vesznek részt a tárgyalásokon, úgy tudják, a megbeszélések konstruktív légkörben zajlanak. "Bízunk abban, hogy sikerül olyan megállapodásra jutni, amely biztosítja, hogy az egyetem Budapesten maradhasson, mely 26 éve a CEU otthona" - írták.