MSZP;Botka László;Lattmann Tamás;

Botka László egy korábbi MSZP-kongresszuson FOTÓ: Tóth Gergő

- Csatasorba álltak Botka ellen

"Nehéz pontosan értelmezni, hogy ki mozgatja a szálakat, de az elég valószínű, hogy az eseményeknek iránya van. Megjelenik Ron Werber, az MSZP volt tanácsadója az LMP mellett, állítólag ingyen vállalva a munkát. Csatlakozik az LMP-hez Demeter Márta, az MSZP volt képviselője. A Medián látványosan kimutatja, hogy zuhan az MSZP és erősödik az LMP. A Lattmann-Tarjányi páros olyan szédületes és formabontó interjúkat ad, amelyek kiválóan alkalmasak az MSZP nevetségessé tételére, majd Lattmann elmondja, hogy az LMP jelöltjét tökéletesen alkalmasnak tartja. Hogy mi történik? Az MSZP kinyírása és az LMP megemelése zajlik éppen. Nem esélytelenül" – Török Gábor elemző értékelte így az elmúlt napok eseményeit.

Lattmann Tamás

Lattmann Tamás

Közben a Tarjányi Péter által meghirdetett, és Lattmann Tamás jogász továbbá Bodnár Zoltán jogász-bankár nevével fémjelzett Magyar Progresszív Mozgalom a bemutatkozó sajtótájékoztatóján arra a bejelentésre jutott: el kell távolítani az MSZP miniszterelnök-jelöltjét.

"Az a cél, hogy Botka László hátrébb lépjen, és egy, a pártok felett álló miniszterelnök-jelöltet építsenek fel, aki mögé be tudnak állni a demokratikus ellenzék pártjai" – jelentette ki Tarjányi Péter, a mozgalom létrehozója a hvg.hu tudósítása szerint. Az Index pedig arra emlékeztetett: Tarjányit biztonságpolitikai szakértőként lehet ismerni, illetve a nemrég beindított Zoom.hu nevű lap ügyvezető-tulajdonosa, ám valójában Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának MSZP-s elnöke tanácsadója.

Lattmann a mozgalom színre lépése előtt azt állította: őt kérték fel a baloldal miniszterelnök-jelöltjének, méghozzá az MSZP vezetői. Ezt a szocialisták vezetése cáfolta. Egy nappal később, a bemutatkozó sajtótájékoztatójukon Tarjányi azt mondta, nem párttá akarnak alakulni, a céljuk az, hogy kikényszerítsék, a pártok találjanak egy olyan miniszterelnök-jelöltet, aki mögé mindenki be tud állni „arcvesztés nélkül”. Nem fontos, hogy Lattmann legyen, csak legyen egy ilyen személy, nevet nem akarnak mondani. Maga Lattmann pedig egy ponton azzal kezdett érvelni: Botka nem működik, szeretnénk, hogy lépjen vissza, mert „magának okozta a bajt”, és nem működik a stratégiája.

Egyébként Lattmann az LMP-közeli Reflektor blognak szerdán arról beszélt, hogy Szél Bernadettet, az LMP jelöltjét alkalmasnak tartja a kormányfői posztra. Azt is mondta, azért is lépett a héten színre, mert Botka hétfői ajánlatának visszautasítása után jelezni kellett, hogy ez a most zajló folyamat a közös bukáshoz vezet. A Hír TV-ben szerda este azt is elmondta: jelezte a szocialistáknak, hogy borítani fog, és erre felhatalmazást kapott. Ezután kibökte, hogy Molnár Zsolttal egyeztetett.

Tarjányi meg is említette a beszélgetésen, hogy előre hallja az összeesküvés-elméleteket, hogy egy belső csata zajlik Botka leszedésére. De szerinte nincs szó semmi összeesküvésről, puccsról. Mindenesetre az ügyben az MSZP vezetése ismét közleményt adott ki, melyben egyértelművé tették: Tarjányi szerintük a Fidesz érdekeit szolgálja. Azt írták: "A teljes demokratikus ellenzéki egység, melynek lehetőségét javaslatunkkal megteremtettük, nyilvánvalóan nem érdeke Orbán pártjának. Tarjányi Péternek, a Magyar Progresszív Mozgalom alapítójának mai nyilatkozata nem a kormányváltást, hanem a Fidesz hatalomban tartását szolgálja." Ennek ellenére azt is hozzátették: "Az MSZP és miniszterelnök-jelöltje, Botka László ajánlata a többi ellenzéki párt számára továbbra is érvényes, várjuk a tárgyalásokat. Mi ugyanis Orbán Viktor kormányát akarjuk megbuktatni, nem az ellenzéket".

Nem enged a Momentum és Gyurcsány sem
Nem mennek bele "választástechnikai alkudozásokba", a Momentum Mozgalom nem vesz részt semmilyen ellenzéki összefogásban, mind a 106 választókerületben saját egyéni jelöltet indít - a párt vezetője, Fekete-Győr András. Eközben Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke Tatabányán azt közölte: nem igaz, hogy a közös lista több szavazatot hoz, mint egy legalább öt százalékot elérő párt külön listája, nem ez a győzelem receptje. Szerinte azoknak kell valamilyen együttműködést keresni, akinek nincs meg az öt százalékuk.