Tudomány;egyetem;kutatás;kutatók éjszakája;

Fotó: Népszava

- Laborpatkány és sebészrobot a Kutatók Éjszakáján

Szeptember utolsó péntekén újból megnyílnak az egyetemek, kutatóintézetek kapui, érdekes programokkal várva a tudomány iránt érdeklődőket.

Magyarországon több mint 30 városban mintegy 2000 program várják az érdeklődőket az idei Kutatók Éjszakáján, az országos rendezvénysorozatban számos egyetem, labor és kutatóintézet részt vesz. Az Európai Unió Bizottsága által kezdeményezett, immár hagyományos és népszerű eseménysorozat célja, hogy minél többen ismerhessék meg a kutatói pályát és a legújabb kutatási eredményeket.

A Magyar Tudományos Akadémia több kutatóközpontja, illetve kutatóintézete is várja az érdeklődőket. Az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben a gyártásszimuláció fortélyaival ismerkedhetnek az érdeklődők, kipróbálhatják, hogyan boldogulnának egy drón vezetésével, és betekintést nyerhetnek a digitális holográfia alkalmazási területeibe is. A szegedi kutatóközpontban bepillanthatnak a baktériumok életébe, és azt is megtudhatják, milyen "laborpatkányaik" vannak a növénybiológusoknak.

Az Óbudai Egyetem Budapesten, négy helyszínen, Salgótarjánban, valamit Székesfehérváron is programok színes palettáját kínálja: Óbudán üdítőt csapoló robot, boncolás laborbemutató sebészrobottal, kiterjesztett valóság szimulátor, de egy félbevágott elektromos autót is megnézhetnek a látogatók működés közben, vagy akár egy valódi mozdonyt is életre kelthetnek okostelefonjuk segítségével. Sőt, Magyarország leghosszabb sálja elkészülésében is részt vehetnek az érdeklődők, melyről oklevelet is kapnak. Székesfehérváron drónokkal, virtuális valósággal, fénygraffitivel, robotépítéssel foglalatoskodhatnak az érdeklődők.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem programjai is érdekesnek ígérkeznek: az Állam- és Jogtudományi Karon jogi szempontból vizsgálják majd napjaink egyik legnépszerűbb sorozatát, a Trónok harcát, illetve A hullám című filmet. A Természettudományi Karon a jelenlévők láthatnak játékos vulkánkísérleteket vagy megismerhetik a kőbe zárt mikroszkopikus élőlények titkait, és meggyőződhetnek arról is, hogy a kémiát hogyan lehet a bűnüldözés szolgálatába állítani. A Társadalomtudományi Kar által szervezett szociálpszichológiai szabadulószobában a játékosoknak az idővel versenyezve és egymással együttműködve kell kódokat feltörniük, valamint rejtvényeket megfejteniük.

Kardon Béla, a Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont igazgatója szerint az Európai Unió országai közül Magyarországon a leggazdagabb a programkínálat, az eseményhez idén országszerte 146 intézmény csatlakozott. Új partner idén a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület, a Csodák Palotája pedig a Kutatók éjszakáján nyitja meg új helyszínét Óbudán, a Bécsi úton.

A teljes programkínálat a Kutatók Éjszakája weboldalán található meg.

A "hazafias nevelés" fontos nevelési célként jelenik meg az új Nemzeti alaptantervben (NAT) - jelentette ki Sipos Imre.