Az Európai Bizottság nem javasolja meghosszabbítani a Görögországba és Olaszországba érkező menedékkérők EU-n belüli elosztását előíró ideiglenes határozatot, mert bízik benne, hogy hamarosan megszületik a megállapodás egy állandó áthelyezési programról – mondta a testület képviselője. Hozzátette: addig is, amíg az erről rendelkező új dublini rendelet elkészül, a bizottság elvárja a tagállamoktól, hogy mutassanak szolidaritást és továbbra is fogadjanak be nemzetközi védelemre szoruló személyeket harmadik országokból. A bizottsági tisztviselő közölte: nem érdemes a két évvel ezelőtt meghatározott 160 ezres létszámra hivatkozni, mert már régen nincs annyi áthelyezésre szoruló menedékkérő a két frontországban. Becslések szerint a tagállamoknak még körülbelül 6-7 ezer embert kellene elköltöztetniük a “kvótahatározat” alapján.
A fideszes Bochkor Andrea a szakbizottsági vita végén felolvasta Orbán Viktornak az európai bírósági határozat után elhangzott nyilatkozatát, amelyben a kormányfő közölte, hogy Magyarország tudomásul veszi az ítéletet. A magyar képviselő elutasította a portugál szocialista Ana Gomes javaslatát, hogy szankcionálják a menedékkérők betelepítését előíró uniós döntéseket végre nem hajtó tagállamokat. Bochkor szerint sok ország van, amely nem teljesíti a “kvótáját”, csak éppen csendben teszi, és ezért nem üti meg a bokáját. “Várjuk meg, míg mindenki eleget tesz a vállalásának” – tette hozzá.
Az Európai Parlament jogi szolgálatának képviselője nem nyilatkozott arról, hogy a szeptember 26-ikán lejárt tanácsi határozatot a határidő múltán is végre kell-e hajtani, ahogyan azt az Európai Bizottság állítja. Kérdésünkre annyit mondott, hogy ennek eldöntése az uniós ellenőrző testület hatáskörébe tartozik.