;

rövidpályás gyorskorcsolya;Heidum Bernadett;Rövidpályás gyorskorcsolya vb;

Jászapáti Petrának (elöl) és társainak az ázsiaiakkal is nagy csatát kell vívniuk a helyezésekért Fotó: Szalmás Péter

- Célkeresztben Pjongcsang

Ma kezdődik Budapesten a rövidpályás gyorskorcsolya Világkupa-sorozat első versenye, ahol mindenki elindul, aki számít a sportágban.

A Világkupa-sorozat első állomása a magyar főváros lesz, amely részben annak is köszönhető, hogy a magyarok az eddigiek során remek eredmények elérésére voltak képesek, mondta korábban a hazai rendezéssel kapcsolatosan Orendi Mihály, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) ügyvezető igazgatója. A ma kezdődő verseny vasárnapig tart, a 4 nap leforgása alatt 43 ország 256 versenyzője áll rajthoz, bízva az olimpiai kvóta megszerzésében.

Három versenyen kell jól teljesíteni
A négy kvalifikációs viadalon a résztvevők eredményeikért pontokat kapnak, minden sportoló esetében a három legjobb helyezést veszik figyelembe a végelszámolásnál. Az így kialakult rangsor alapján alakul ki a 2018-as pjongcsangi téli olimpiai játékokon résztvevők mezőnye. 

Nehéz dolguk lesz a versenyzőknek, 14 olimpiai- és 31 világbajnoki arany tulajdonosa is indul a BOK-csarnokban (volt SYMA-csarnok) megrendezendő viadalon, mégsem reménytelen a magyarok helyzete. A magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók a 2006-os torinói játékok óta mindig odaértek a pontszerző helyekre. Ezúttal a hazaiak közül a Liu-testvéreknek és Heidum Bernadettnek van a legnagyobb esélye a kvóta megszerzésére, de jók a kilátásai a magyar váltóknak is.

“Heidum Bernadett a rövidpályás gyorskorcsolyázás ikonja, az övéhez csupán Huszár Erika eredményessége mérhető. Pályafutása alatt olyan mélységekből tudott újra és újra világszínvonalú eredményeket produkálni, amelyek mások karrierjét könnyedén szétzúzták volna, míg Liu Shaoang saját korosztályában a világ legjobb korcsolyázója, s életkorából adódóan akár 3 olimpiai ciklusnak is részese lehet” - mondta az esélyekről a MOKSZ honlapján Bánhidi Ákos, a válogatott edzője. A szakember hozzátette: Shaoang bátyja, Liu Shaolin Sándor első magyar világbajnokként a sportág ikonikus alakja.

A ma kezdődő VK-sorozat helyszíne már napokkal ezelőtt elkészült, a külföldi világklasszisok – a magyarokhoz hasonlóan – már edzettek is a létesítményben. Magyarországnak nagy gyakorlata van rövidpályás gyorskorcsolya-versenyek lebonyolításában, eddig összesen kilenc eseménynek (többek között Európa-kupa, Euróba-bajnokság, Világkupák, junior- és felnőtt vb-k), az utolsó kiemelkedő világverseny a 2013-as debreceni világbajnokság volt.

Knoch csak váltóban
Női egyéniben Bácskai Sára Luca (1000 m), Heidum Bernadett (1500 m), Keszler Anna (500 és 1000 m), Kónya Zsófia (1000 és 1500 m), valamint Jászapáti Petra (minden számban) áll majd rajthoz, míg a férfiaknál egyéniben minden számban indul: Burján Csaba, Liu Shaoang Ado és Liu Shaolin Sándor.
Egyelőre a bokasérüléséből lábadozó Knoch Viktor még nem állhat rajthoz egyéniben, de váltóban van esély az indulására. A kvalifikációs sorozat négy állomásból áll, a háromszoros junior világbajnok, a váltóban világbajnoki ezüst- és bronzérmes egyéniben talán a harmadikon, novemberben tud majd versenyezni.

Hallgatnak az észak-iraki kurdok függetlenségi referenduma kapcsán a térségbeli nagy szunnita államok. A népszavazáson nem mindenki támogatta az önállóságot.