Szabó Zsolt a City Hungary tanácsadó társaság által rendezett városfejlesztési tanácskozás alkalmából hangsúlyozta: a 2016-ban indult fejlesztés keretében 22 kiemelt hulladékgazdálkodást végző közszolgáltatót hoznak létre, ami biztosítja az egységes szakmai színvonalat. Ezt azért tartja fontosnak, mert az Európai Unió 2020-ra a szelektíven gyűjtött hulladék 50 százalékos újrahasznosítását írja elő, ez az arány az azt követő években 65, majd 75 százalékra nő.
A visszagyűjtés és újrahasznosítás arányszámának növelése mellett az unió 10 százalékra kívánja csökkenteni a lerakóba kerülő hulladék arányát, vagyis az egységes rendszerben gondoskodni kell a szelektíven gyűjtött hulladék újrahasznosításáról. A gazdaságban, iparban felhasználható anyagok újrahasznosításával, illetve energetikai célú felhasználásával, vagyis fűtőművekben elégetve csökkenthető a hulladék mennyisége.
Az ígéretek szerint szállítójárműveket vásárolnak, illetve egységesítik a lomtalanítást és zöldhulladék gyűjtést, valamint 2019 elejére automata válogatóművek kezdik meg a működésüket.
Az új szabályok előírják majd, hogy 50 kilométeren túlra nem szállíthat hulladékot "kukásautó", illetve a begyűjtés helyétől 100 kilométeren belül meg kell oldani az újrahasznosítást. A hivatalos indoklás szerint leveszik a terhet azokról az önkormányzatokról is, amelyek nem tudták finanszírozni a hulladékkezelést.
A tervezetben szerepel egy rekonstrukciós alap létrehozása a víziközmű-szolgáltatásoknál az önkormányzatok, a szolgáltatók és az állam bevonásával. Ehhez az Európai Unió egy 300 milliárd forintos támogatása áll a rendelkezésükre, amelyet kiegészítve évente 20-30 milliárd forint felhasználásával újíthatják meg a hálózatokat - mondta az államtitkár.