Észak-Korea vadászgépeket telepített az ország keleti partvidékére. A Jonhap dél-koreai hírügynökség szerint Phenjan ezzel további lépéseket tett védelmi képességének javítására. Mindezt néhány nappal azt követően, hogy hétvégén az Egyesült Államok B-1B típusú hadászati bombázókat küldött az Észak-Koreától keletre fekvő vizek fölötti nemzetközi légtérbe. „Ez a demilitarizált övezettől legészakabbra fekvő térség, ahová amerikai harci gép vagy bombázó berepült Észak-Korea partjai mentén a 21. században” – közölte akkor Dana White, a Pentagon szóvivője.
Phenjan ennek nyomán hétfőn azzal vádolta Donald Trump amerikai elnököt, hogy hadat üzent nekik. Ezt Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter jelentette ki újságírók előtt az ENSZ New York-i központjában. „Jogunkban áll ellenlépéseket tenni, így lelőhetjük az amerikai bombázókat akkor is, ha nem a mi légterünkben tartózkodnak” – jelentette ki a phenjani diplomácia vezetője. Washington abszurdnak nevezte a vádakat. Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője azt közölte, szó sem volt arról, hogy hadat üzentek volna.
Visszafogottságra szólította fel a feleket António Guterres ENSZ-főtitkár. A harcias szavak „fatális félreértésekhez vezethetnek” – jelentette ki szóvivője. Kína is arra figyelmeztetett, hogy a konfliktus csak diplomáciai úton oldható meg. A két ország retorikája egyre veszélyesebbé válik – közölte Peking.
Az amerikai újságíró, Evan Osnos, a New Yorker magazinban úgy vélte, az egyre hevesebb szócsata a hidegháború korszakát idézi, amikor a felek pszichológiai fölényre törekedtek a másikkal szemben. Ezúttal azonban nem John F. Kennedy, illetve Nyikita Hruscsov hoz lényegi döntéseket, hanem „egy ingatlanmágnás és valóságshow-sztár, illetve a harmadik generáció ifjú diktátora, aki még sosem találkozott külföldi kormányfővel”. Osnos cikkében rámutatott: ketten együtt összesen nem rendelkeznek hét éves politikai tapasztalattal.
Észak-Korea évek óta megsérti az ENSZ határozatait. Nemrégiben újabb szankciókat hoztak az ország ellen, egyebek mellett textilimport-tilalmat vezettek be, miután Phenjan hidrogénbombát robbantott. Szakértők szerint Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétáival már amerikai területet is képes elérni.