A diplomás bérminimum bevezetését azért tartja szükségesnek a szakszervezet, mert ma ugyanakkora minimális bér illeti meg kezdő a szakmunkásokat, mint az akadémiai doktorokat, ami a tanulás, a tudás lebecsülését jelenti. Az MKKSZ javaslata a szakmunkás minimálbérnél 30-35 százalékkal magasabb induló összeget jelentene, lehetővé tenné a képzettségeknek megfelelő differenciálásnak legalább egy minimális szintjét - olvasható a szakszervezet közleményében.
Ebben emlékeztetnek arra is, hogy az elmúlt években a munkaerőpiaci problémákat a minimálbér és a szakmunkás bérminimum emelésével próbálta orvosolni a kormány. Ezt az emelést azonban nem követte a kvalifikáltabb munkaerő bérfejlesztése, így például a közalkalmazotti illetményrendszer több mint 8 éve változatlan. Az érvényes jogszabályok szerint a közalkalmazotti bértábla „J” fizetési osztályába tartozó munkavállaló (ennek feltétele az akadémiai doktori cím) ugyanannyit keres, mint egy kezdő szakmunkás.
Az MKKSZ épp ezért azt javasolja, hogy a kormány a minimálbér és a szakmunkás bérminimum mellett, 2018. január 1-től vezesse be a diplomás bérminimumot, ami a felsőfokú végzettséget, szakképesítést igénylő munkakört betöltők számára lenne kötelező.