szociális otthonok;

- Szociális otthonok - Törvénysértő gondoskodás

A legtöbb helyen nem tudják biztosítani az egy bentlakóra jutó 6 négyzetméteres alapterületet, és szinte mindenhol kevés a szakképzett gondozó - mégis zavartalanul működhetnek az intézmények. Az országban 91 bentlakásos szociális intézmény nem teljesíti a működés minimális követelményeit, ezért már az ombudsman is figyelmeztette a a kormányt.

Sorra derül ki különböző bentlakásos szociális otthonokról, hogy az ott gondozott fogyatékossággal élők, pszichiátriai betegek vagy idősek méltatlan körülmények között töltik napjaikat. A nyár elején a gödi TopHázban megkötözött gondozottakkal volt tele a nemzetközi sajtó, most pedig az alapvető jogok biztosának munkatársai a 350 pszichiátriai beteget csak ideiglenes engedéllyel ellátó táplánypusztai intézményben találtak olyan közös hálócsarnokot, ahol férfiak és nők aludtak egy légtérben. Székely László hétfőn megjelent jelentésében ismét figyelmeztette a humán tárcát, a hosszú évek óta állandóan meghosszabbított ideiglenes működési engedélyek csak elfedik, hogy a bentlakóknak nincs esélyük a méltó emberi életre. Az LMP kikérte az állandó engedéllyel nem rendelkező szociális intézmények listáját, amelyen 91 bentlakásos otthon neve található. A kormány mégis tagadja, hogy a törvényeknek nem megfelelő otthonok törvénytelenül működnének, holott eddig 90 ezer gondozottnak mindössze 660 korszerű férőhelyet teremtett.

A Lehet Más a Politika társelnöke, Szél Bernadett kérésére összeállított lista szerint a Győr melletti 300 férőhelyes otthonnal együtt 91 szociális intézmény nem tudja teljesíteni az ágazati jogszabályokban rögzített tárgyi és személyi minimumfeltételeket. A napokban a párt szóvivője, Kanász-Nagy Máté arra szólította fel a kormányt, hogy adjon több pénzt a szociális szféra intézményeinek az emberhez méltó gondozási körülmények megteremtéséhez, gyorsítsa fel a nagylétszámú intézmények felszámolását, a kisebb lakóotthonok kialakítását, és az otthonápolás anyagi elismerésével segítse azokat a családokat, amelyek felvállalják a sérült családtag gondozását.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felháborodva tiltakozott a törvénytelen jelző ellen, de azért eltolta magától a felelősséget, amikor az LMP felszólítására és aggályaira, valamint a rémisztő adatsorra kiadott válaszközleményben azt írta: „a szociális intézmények felügyeletét és ellenőrzését a kormányhivatalok végzik, amennyiben bebizonyosodik egy intézményről, hogy törvénytelenül működik, a kormányhivatal dönt az azonnali bezárásról”.

Fotó: Molnár Ádám

Fotó: Molnár Ádám

A válasz természetesen a laikus közvéleményt próbálja félrevezetni, mert a valóságban az állam nem tudna mit kezdeni a 91 intézményben gondozott sok ezer emberrel, ha a hivatal szigorúan venné a feladatát. Egyszerűbb kétévente beírni a működési engedélyeket rögzítő elektronikus rendszerbe, hogy „az időtartam típusa: ideiglenes hatályú”, az ellenőrzési listákban pedig azt szerepeltetni, hogy „az ellenőrzést végző szerv nem tette nyilvánossá az ellenőrzés megállapításait”. Ráadásul a szociális intézmények felügyeletét ellátó SZGYF feladata, hogy a feltárt hiányosságok megszüntetésére szakmai tervet készítsen, amihez az államnak kellene költségvetési forrásokat biztosítani. Nem véletlen a feltételes mód.

Minimum tárgyi feltételek

• Az épület tömegközlekedéssel könnyen megközelíthető és akadálymentes legyen, megfelelő bútorokkal és berendezésekkel
• Kötelező kialakítani például közösségi és egészségügyi helyiséget
• minden lakónak biztosítani kell 6 nm lakóteret, 10 ellátottra 1 zuhanyzó/fürdő szükséges és nemenkénti illemhely
• Maximum 4 fő lehet egy szobában és lehetővé kell tenni házaspárok elhelyezését

A jogszabályok betartására képtelen otthonok listáján szereplők közül néhány helyről próbáltunk információkat szerezni, hogy az ott dolgozók tudnak-e a folyamatos átmeneti állapotról és arról, hogy milyen feltételnek nem tudnak eleget tenni. A szigorú nyilatkozati rendre hivatkozva ugyan alig mertek beszélni a munkatársak, de az kiderült, hogy több intézmény – például a Kőrösladányi Pszichiátriai Betegek Otthona – 20 éve „ideiglenesen” működik, míg a Kunság egyik hasonló intézményének állítólag sosem volt állandó papírja. A legtöbb helyen nem tudják biztosítani az egy bentlakóra jutó 6 négyzetméteres alapterületet, a megengedett maximum négyágyas szobákba kétszer ennyi fekvőhelyet zsúfolnak be, és szinte mindenhol kevés a szakképzett gondozó. A szaktárca közleménye próbálja ugyan elhitetni, hogy erőfeszítéseket tettek a helyzet javítására, de valójában a sokadszor közölt számok is siralmasak. A fogyatékosok nagy intézeteinek kiváltására még 2011-ben született program, de 2016 elejéig mindössze 660 embert sikerült kisebb lakóotthonokba költöztetni, a 2019 tartó újabb körben is csak 2500 gondozott helyzete javulhat.