„Egyetlen vadnyom sincs, megszűnt a madárcsicsergés a vadászterületünk szívében; ez maradt a hippifesztivál után” – mondja Csomai György, a Balatonkiliti Vadásztársaság elnöke és Guzslován Ferenc, a társaság egyik vadásza. Augusztusban tartották Siófok egy városszéli erdős területén a harmadik Samsara zenei- és jógafesztivált több ezer, zömében külföldi résztvevővel.
,,Igaz, hogy a vadászterület csak egy kis részét érintette a rendezvény, de épp az volt a legjobb rész, és azóta ott egyetlen vadnyomot sem látni. Tudni kell, hogy az őzek csupán pár száz méteren élik le az életüket. Most sátorvasak, emberi ürülék, letarolt terület és súlyos csend fogadja az arra járót. Mint minden vadásztársaságnak, nekünk is kellett kilövési tervet készíteni, amit ha nem tudunk teljesíteni, a hatóság megbírságol bennünket. Kárunk keletkezik, s árbevételünk se lesz, ha nem lövetjük a bikákat” - mondja Guzslován Ferenc.
„Az első két Samsarát a kiliti és a töreki városrész közötti erdőben tartották, egy kilométerrel arrébb, mint idén, ott nem zavarta a vadakat – magyarázza Csomai György. ,,Amikor tudomást szereztünk az idei előkészületekről, azonnal tiltakoztunk, azt kérve: az illetékesek ne adjanak engedélyt a fesztiválra, mert az sértené a vad védelméről, a vadgazdálkodásról és a vadászatról szóló törvényben foglaltakat. A megyei vadászkamara is megerősítette ezt, leírták, hogy elengedhetetlen volna a külső-somogyi dombvidék világhírű gímszarvasállományának védelme, különösképp a bőgési időszakban. Ekkor még a megyei kormányhivatal alá tartozó vadászati hatóság is hasonlóan nyilatkozott, majd röviddel a fesztivál előtt megdöbbenésünkre levelet kaptunk tőlük, amelyben megtiltották a vadászatot a hippifesztivál idejére. Ekkor még engedélye sem volt a Samsarának, arra a végső pecsétet csak a rendezvény nyitónapján ütötte rá a siófoki jegyző, amikor több ezer résztvevő már tábort vert - tette hozzá.
Hangos zene, villódzó fények, emberek tömege, ez valóban beavatkozás a természetbe, de a fegyverropogás például mennyivel jobb? – kérdez vissza megkeresésünkre Czinkóczky Csaba, a Samsara egyik fő szervezője. Mi csak öt napon át terheltük az erdő egy kis részét, az első két Samsara után is visszajöttek a vadak, remélhetően most is így történik. A mi álláspontunk az, hogy beszéljük meg nyíltan a problémákat és biztosan békésen megférünk ott mi is az év néhány napján – mondja. Hozzáteszi: ők nem építkeznek, nem rombolnak, az övék egy természetközeli, természetszerető közösség, nem hiszik, hogy kárt okoztak volna. A földszerzés körülményeiről is kérdeztük Czinkóczky Csabát, aki szerint alaptalan vádaskodás az egész, üzlettársa elvégezte a szükséges gazda-tanfolyamot, s szabályos adásvétel történt.
A kormányrendelet vadászati hatóságként a jegyzőt egyetlen eljárásban sem jelöli ki – áll abban a közleményben, amit a Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal adott ki. Jegyzői hatáskör azonban a rendezvény engedélyezése. Ezt – emlékeztet a közlemény – a Samsara Fesztivál részére a törvényeket betartva, az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulása alapján adta ki a jegyző.