New York;Kumin Ferenc;rabbik;

- Kumin kutyulása rabbikkal

A New Yorkban tárgyalásokat folytató Szijjártó Péter miniszterrel hárman találkoztak azok közül a rabbik közül, akik nyáron levélben biztosították támogatásukról Orbán Viktor miniszterelnököt, és akik a magyar sajtó egy része szerint nem is léteznek – számolt be közösségi oldalán Kumin Ferenc New York-i főkonzul. Bejegyzését fotóval illusztrálta.

Kumin – hónapok elteltével – egy botrányos esetre utalt. Bejegyzéséből azonban tévedés lenne arra a következtetésre jutni, hogy sikeresen cáfolta volna azt, ami a Népszavában megjelent.

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor „kivételes államférfiúként” méltatta egy nyári rendezvényen Horthy Miklós kormányzót. A miniszterelnök kijelentése nagy tiltakozást váltott ki, de akadt ellenpélda is: a New York-i magyar főkonzulátus oldalán megjelent egy Orbánt Viktort méltató, angol nyelvű levél az Egyesült New York-i Ortodox Gyülekezetek (United Orthodox Congregations Of New York) nevében. A Népszava július elsején hívta fel a figyelmet a támogatás furcsaságaira.

A magyar kísérőszöveg szerint a haszid zsidó közösségeket tömörítő szervezet levelét tizenegy, egykori magyarországi és a történelmi Magyarország területéről származó New York-i közösségek vezető szerepet betöltő rabbijai írták alá. A levél „Victor Orben” néven említette Orbán Viktort. A főkonzulátus által közzétett papír pecsétet vagy kézzel írt aláírást nem tartalmazott, csak nyomtatott neveket.

Rákerestünk a Google keresőjében, de az Orbán mellett kiálló szervezet csupán a levéllel összefüggésben bukkant fel az interneten, máskülönben nem mutatott életjelet. Akkori cikkünkben megszólaltattuk az ortodox zsidóság világát jól ismerő – és kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező – Köves Slomó ortodox rabbit, aki még nem hallott erről a szervezetről. Az elnevezés számára is újdonságként hat – közölte.

Bár a levélben mindegyik név előtt a „rabbi” titulus szerepelt, az Egyesült Államokból olyan információt kaptunk, hogy az aláírók egy része nem rabbi. Közvetve ezt Köves Slomó is megerősítette. Elmondta, hogy a szóban forgó szervezetet nem, de az aláírók egy részét ismeri: „jóravaló közösségi aktivisták, részben hitközségi vezetők”.

Lapunk tehát nem azt állította, hogy a levél aláírói között egyáltalán nincsenek rabbik (akik nem is léteznek). Hanem azt, hogy a főkonzulátus közlésétől eltérően feltehetően az aláírók nem mindegyike rabbi, az általuk megjelenített szervezet működésének pedig a levél megírása előtti időszakból nincs nyoma az interneten. Kumin Ferenc bejegyzése egyik állításunkat sem írta felül.

Bár elsőként a Népszava foglalkozott a levél körüli anomáliákkal, abban nem lehetünk biztosak, hogy Kumin Ferenc lapunkat is bírálta, amikor a „magyar sajtó egy részét” említette. Tisztázandó a helyzetet elküldtük a főkonzulnak kérdéseinket. Egyebek mellett arról is tájékoztatást kértünk, hogy kik láthatók a képen. Választ még nem kaptunk.

A fotón láthatók rabbik kilétét más forrásból – Köves Slomó és Oberlander Baruch rabbi közreműködésének köszönhetően – sikerült kiderítenünk.

Szinte az egész országot maga alá gyűrte a Fidesz, de akadnak városok, ahol a demokratikus ellenzék irányít. Vajon miként boldogulhat egy NER-en kívüli polgármester és települése? Sorozatunk következő állomása Gyöngyös.