Tudomány;internet;agy;Elon Musk;Wits Egyetem;brainternet;

Fotó: Shutterstock

- Kapcsolat az agy és az internet között

A dél-afrikai Wits Egyetem kutatóinak sikerült létrehozniuk a közvetlen agy-internet kapcsolatot.

Brainternet néven fut az a johannesburgi projekt, melynek vezetői közölték: sikerült kidolgozniuk egy megoldást arra, hogy valós időben közvetlenül összekapcsolják az emberi agyat az internettel - írja a hvg.hu.

A dél-afrikai egyetem projektjét az angol brain (agy) és internet szavak összefércelésével Brainternet néven indították el. A módszer lényege, hogy a tesztalanyok fejére helyezett EEG (elektroenkefalográf) készülékkel felfogják az illető agyi elektromos aktivitásának jeleit, majd ezt egy Raspberry Pi miniszámítógépre továbbították. Ez pedig közvetlenül az internetre közvetítette ezeket a jeleket egy speciális alkalmazás-interfészen, azaz API-n keresztül. Az oldalon bárki élőben követhette a kísérleti alany agyának aktivitásait. A Brainternet fontos mérföldkőnek számít a tudományban. Az API ugyanis épp azt teszi lehetővé, hogy a jelenlegi adatok alapján bárki fejleszthessen agy-internet kapcsolatra épülő szoftveres megoldásokat.

De persze ez még csak az egyik oldal. Egyelőre hiány van olyan adatokból, amelyek megmutatták, hogyan működik és dolgoz fel információkat az emberi agy. A Brainternet célja, hogy segítse saját agyunk és mások agyának megértését. Az agytevékenység folyamatos monitorozása által teszi ezt, illetve némi interaktivitást is lehetővé tesz.

A projektet irányító tudós, Adam Pantanowitz elmondta: mindez csak a kezdet, alig-alig használták még ki a projektben rejlő lehetőségeket. A kutatócsoport jelenleg azon dolgozik, hogy interaktívabbá váljon a dolog: jelenleg ugyanis van lehetőség az agy stimulálására, de csak olyan apróság tekintetében, mint például egy kézmozgás előidézése.

A szakemberek szerint határozott céljuk, hogy a weboldal, vagyis az internet egyre inkább ne csak élőben mutassa az ember agyi aktivitását, hanem kétirányú legyen a kapcsolat, vagyis az internetről is juthasson minél több információ közvetlen kapcsolaton át az agyba.

2021-ben piacon lehet az agyat gépekkel összekapcsoló rendszer
Hasonló megoldásokon már mások is dolgoznak. A PayPalt, a SpaceX-et és a Teslát is sikerre vivő üzletember-gondolkodó Elon Musk szerint szükség is van a mostanihoz hasonló fontos lépésekre: ,,valamilyen nagy sávszélességet biztosító adatátviteli interfészre lesz szükségünk, az segíthet létrehozni a szimbiózist az emberi és a gépi intelligencia között – különben az emberek a világ felesleges, haszontalan tényezőivé válnak majd a gépek számára, mihelyst elterjed a mesterséges intelligencia". Musk ezt olyannyira komolyan gondolja, hogy jelenlegi tervei szerint az emberi agyat a gépekkel összekapcsoló eszközt már 2021-ben piacra dobhatják.

Kiderült, pontosan hol akarják felállítani a szovjet megszállás áldozatainak – csaknem félmilliárd forintba kerülő – emlékművét. A kiszemelt óbudai terület a főváros tulajdonában van.