A gondot az jelenti, hogy a tagság aligha támogatná a frigyet, s többségben vannak azok, akik úgy vélik, a nagykoalíciónál az ellenzékiség is jobb.
Martin Schulz, az SPD elnöke a Spiegelnek adott interjújában azt állította, nincs alapja azoknak a feltételezéseknek, amelyek szerint a nagykoalíció folytatását akarnák. Állítása szerint túl nagyok ehhez a pártok programjai közötti különbségek. Mint a hamburgi lap írja, a közvélemény-kutatások alapján ugyan félő, hogy az SPD gyengén szerepel majd, ami a jelenlegi pártvezetés sorsát is megpecsételheti, ugyanakkor egy elfogadható eredmény esetén a Schulzék felteszik majd a kérdést: hogyan lehetne mégis folytatni az együttműködést a kereszténydemokratákkal? Sigmar Gabriel volt pártelnök nem is titkolta a Handelsblattban, hogy szívesen maradna az ország külügyminisztere. Andrea Nahlestől sem állna távol a gondolat, hogy továbbra is a munkaügyi tárcát irányítsa. Thomas Oppermann pedig nagyon megszerette a frakcióvezetői tisztséget.
Csakhogy a párt tagsága most sokkal jobban ellenezne egy együttműködést a CDU-val, mint négy évvel ezelőtt. Az SPD balszárnya különösen hevesen ellenzi a nagykoalíció folytatását. Matthias Miersch kijelentette, nem tudja elképzelni azt, hogy a tagság ismét igent mondjon egy ilyen frigyre. Hasonlóképpen vélekedett Axel Schäfer frakcióvezető-helyettes, aki szerint a tagságot igen nehéz lenne meggyőzni erről. Schäfer a Spiegelben kifejtette: a szociáldemokratáknak nem kötelessége az, hogy „feláldozzák magukat”. Frank Schwabe SPD-s parlamenti képviselő is kerek-perec kijelentette, ha nem az SPD szerzi meg a legtöbb mandátumot, ellenzékbe kell vonulnia.
Csakhogy nem mindenki vélekedik így. Több szociáldemokrata illetékes úgy véli, „rosszabb lenne nélkülünk egy kormány, mint velünk”. A nagykoalíció hívei azzal érvelnek, hogy ha a párt maradna a szövetségi kormányban, megvédhetné azokat a vívmányokat, amiket elért az eltelt négy év folymán. Váratlan helyről kapott támogatást a vezetés: a szakszervezetek szerint is bölcsebb lenne a nagykoalíció folytatása.
Olyan forgatókönyvet is hallani, amely szerint az SPD belépne a nagykoalícióba, de ha a kormányzás nem úgy sül el, ahogy tervezi, akkor idő előtt lépne ki belőle. Igaz, ilyen feltételezéseket már négy éve hallani lehetett, mégsem lett belőle semmi.
Nagy kérdés, miként vélekedik a koalíciós szerepvállalásról az SPD keletnémet szárnya. Az egykori NDK-ban ugyanis befolyásosak a szociáldemokraták, öt tartományban a helyi kormánynak is tagjai. Brandenburgban, Mecklenburg-Elő-Pomerániában pedig az SPD adja a miniszterelnököt is. Ugyanakkor a kormányzati szerepvállalás, mint a felmérések mutatják, nemcsak áldás, átok is. A kutatásokból egyértelműen kiderül, hogy Kelet-Németországban nagyobb mértékben csökkent a szociáldemokraták támogatottsága, mint a régi tartományokban. Míg 1993-ben még 31,5 százalékos volt, 2013-ban már csak 17,9. Félő, hogy a párt vasárnap még ennél is gyengébb eredményt ér el. A keletnémet SPD-nek ezért fel van adva a lecke: mi a jobb nekik? Ha – miközben a helyi kormány tagjai maradnak – szövetségi szinten az ellenzékiséget támogatják? Vagy jobban járnak, ha az SPD Berlinben is a koalíció tagja marad? Angela Merkel, látván a szociáldemokraták bizonytalankodását, hétvégén világos állásfoglalást követelt az SPD-től arra vonatkozóan, baloldali koalíciót akar-e. „Jelenleg nem vagyunk abban a helyzetben, hogy kísérletezésekbe kezdjünk” - fejtette ki a kancellár.