A detonáció a reggeli csúcsforgalomban a Parsons Green metróállomáson történt. Péntek délután még tartott a Scotland Yard hajtóvadászata a már azonosított merénylő után, aki reggel 8 óra 20 perckor léptette működésbe a pokolgépet a District Line metrószerelvényének egyik kocsijában. A Wimbledonból érkező vonat éppen begördült a többnyire középosztálybeliek lakta Fulham kerület állomására, amikor a bevásárlószatyorba rejtett műanyag festékes vödörbe helyezett pokolgép felrobbant, illetve kigyulladt. Főként égési sebeket okozott az utasoknak. A vonaton és az állomáson pánik tört ki.
Az incidenst követő első órákban még a Londoni Közlekedési Rendőrség foglalkozott az esettel, melyet rövidesen terrorakcióvá minősítették át, így a Scotland Yard Terrorelhárító Egységének folytatta a nyomozást. A bűncselekmény kitervelői és elkövetője szinte az egész város életét felforgatta. Wimbledon és az Edgware Road, illetve a City és Kelet-London közötti vonatról több más metró- és vasútvonalra lehet átszállni. A terrorakciót követően viszont Wimbledon és az Earl’s Court között egyik irányban sem közlekedett a metró, legalábbis tízezrek életét megnehezítve. E sorok írója húsz éven keresztül lakott közel Parsons Green metróállomáshoz, ahol a reggeli csúcsforgalomban a peronon megmozdulni sem lehet és több szerelvényt kell kivárni, míg az utasok helyet találnak egy kocsiban.
A fővárosi rendőrség, a Metropolitan Police tájékoztatása szerint a robbanószerkezet nem oldódott ki teljesen. A házi készítésű szerkezetből arra következtetnek, hogy az elkövető a Wimbledon és a Parsons Green közötti öt állomás egyikén szállhatott ki, így könnyebb a nyomára jutni a biztonsági kamerák révén.
London karizmatikus főpolgármestere, Sadiq Khan elítélte az „elvetemült személyeket, akik terrorcselekményükkel tönkre akarják tenni az életünket. Amint azonban London ismételten bizonyította, nem hagyjuk megfélemlíteni magunkat. Nem engedjük, hogy legyőzzön minket a terror”. A munkáspárti politikus elismerését és háláját fejezte ki a sürgősségi ellátást nyújtó szolgálatoknak és a Londoni Közlekedési Vállalat dolgozóinak.
Mark Rowley, a Scotland Yard terrorelhárító egységének parancsnoka délután közölte, a támadás színhelyét továbbra is kordon veszi körül, a nyomozásban pedig több száz rendőr vesz részt. A vizsgálatot az MI5 nemzetbiztonsági hivatal is segíti. A brit kormányfőt választási körzetében, Maidenhead-ben érte a Parsons Green-i robbantás híre. A Downing Street 10.-be visszasietve Theresa May részt vett a vészhelyzeti bizottság, a Cobra rendkívüli ülésén. „Együttérzéséről biztosította a sérülteket”. A kormányfő megerősítette, változatlanul a kettes fokozatú terrorkészültség marad érvényben. Donald Trump amerikai elnök a Twitteren küldött üzenetet a briteknek – mint fogalmazott - „újabb lúzer” terrortámadása után. Az elnök „beteg és elmeháborodott emberekként” jellemezte az elkövetőket, akik „a Scotland Yard radarján szerepelnek”. A történtekből azt a tanulságot vonta le, „szélesíteni, szigorítani kell az Egyesült Államokba való beutazás tilalmát”. Theresa May érzékeltette, a „spekuláció” nem feltétlenül segít.
Londonban ez év tavasza óta ez volt a negyedik terrortámadás. Márciusban a Westminster-hídnál és a parlamentnél öten, júniusban a London Bridge-en és a Borough Marketen heten haltak meg, majd röviddel ezt követően a Finsbury Park mecset közelében egy személy vesztette életét.
A Manchesteri Arénában elkövetett májusi pokolgépes akciót huszonketten nem élték túl. Ami a metróhálózatot illeti, felejthetetlen tragédia volt a 2005. júliusi „7/7”-es, melynek során három metrószerelvényben és egy buszon kivitelezett robbantásokban ötvenkét személy hunyt el és hétszázan szenvedtek részben az életüket megnyomorító sérüléseket.